Reklama

Zatrzymano mężczyznę zamieszanego w oszustwa "na policjanta". Wyłudzili łącznie 1,5 miliona złotych

fot. Wielkopolska Policja
fot. Wielkopolska Policja

Mundurowi z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu zatrzymali sprawcę we wtorek w Warszawie.

To kontynuacja sprawy z 2020 roku. Policjanci zatrzymali łącznie 13 osób związanych z tą sprawą. Śledczy udowodnili sprawcom wyłudzenie od 27 seniorów przeszło 1,5 miliona złotych. Wszyscy podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące. Policjanci w czerwcu zatrzymali w Warszawie 6 osób powiązanych z oszustwami. Po zatrzymaniu i zaaresztowaniu podejrzanych przez sąd policjanci i prokuratorzy nie zamknęli sprawy. Wręcz przeciwnie, skupili się na ustalaniu kolejnych osób, które mogły brać udział w przestępczym procederze.

Wynikiem pracy operacyjnej policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu było uzupełnienie materiału dowodowego. Na jego podstawie, w ostatnich dniach policjanci przeprowadzili kolejną realizację sprawy. 31 sierpnia policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, na terenie warszawskiej Pragi zatrzymali 7 osób. To 6 mężczyzn i kobieta w wieku od 19 do 35 lat. Wszyscy w przeszłości byli notowani przez Policję za różnego rodzaju przestępstwa, min. oszustwa, kradzieże, uszkodzenia, rozboje, pobicia czy pranie brudnych pieniędzy - podaje poznańska policja.

Przestępcy działali w zorganizowanej grupie przestępczej i każdy z nich miał z góry przydzieloną rolę. Grupą kierowała 27-letnia kobieta. Przy okazji podczas przeszukiwania mieszkań podejrzanych policja znalazła u nich narkotyki. Oprócz tego znajdowały się tam komputery i pieniądze w gotówce.

Policjanci udowodnili, że wszyscy zatrzymani w tej sprawie oszuści (łącznie 13 osób) na terenie całego kraju wyłudzili od 27 seniorów przeszło 1,5 miliona złotych. W jednym przypadku sprawcy próbowali wyłudzić od kobiety 400 tysięcy złotych. Ostatecznie nie osiągnęli swojego celu. Mężczyzna, który odebrał pieniądze został zatrzymany na gorącym uczynku przez policjantów z Sopotu - wyjaśnia poznańska policja.

Grupa przestępcza działała według schematu, który jest policji bardzo dobrze znany. Do osoby starszej dzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza Policji. Wybierał jedną z przygotowanych legend. W jednej z nich pracownicy banku byli oszustami i okradali konta klientów. W innej policjanci rozpracowali szajkę oszustów i znaleźli podrobiony dowód osobisty rozmówcy. W jeszcze innej policjanci przygotowywali zasadzkę na listonosza-oszusta, który chwilę wcześniej dzwonił pod ten sam numer i informował o poleconym liście do seniora. Zawsze chodziło o jedno, wzbudzić zaufanie i doprowadzić do przekazania pieniędzy zgromadzonych w domu lub na rachunku bankowym.

Wszyscy zatrzymani zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Policja informuje, że nie są to ostatnie zatrzymania w tej sprawie.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
9.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro