Reklama
Reklama

Pożar dachu z panelami fotowoltaicznymi. Zwarcie instalacji elektrycznej?

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Sferrario1968 /pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Sferrario1968 /pixabay.com

Do pożaru doszło w czwartkowy poranek w Kobiernie, w powiecie krotoszyńskim.

Jak podaje OSTROW24.tv, pożar pojawił się na dachu budynku, który ma również przewód kominowy. Jednak w chwili pożaru mieszkańcy domu jednorodzinnego nie palili w piecu centralnym.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się zwarcie w instalacji elektrycznej. Ostateczną przyczynę zbada biegły sądowy do spraw pożarnictwa. W pożarze domu nikt nie ucierpiał - podaje OSTROW24.tv

Eksperci z portalu Instalacja Budowlane informują, że w Polsce bardzo rzadko dochodzi do pożaru instalacji paneli fotowoltaicznych, co nie oznacza, że do takich sytuacji może nie dochodzić - Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, skala tego typu zgłoszeń nie jest jeszcze drastyczna w porównaniu do pożarów wywoływanych przez inne źródła zapłonu, nie mniej jednak coraz częściej dochodzi również i do takich sytuacji. Ogniwa fotowoltaiczne, jak każda instalacja produkująca prąd, może ulec zapaleniu. Do najczęstszych przyczyn takich wypadków dochodzi na skutek zwarcia w instalacji (panele słabej jakości), uderzenia pioruna bądź nieumiejętnej ingerencji. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez niezależne instytuty badawcze takie jak niemiecki TÜV Rheinland czy brytyjski BRE National Solar Centre ryzyko wystąpienia samozapłonu instalacji fotowoltaicznej przy prawidłowo wykonanej instalacji jest niewielkie - informują eksperci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro