Reklama
Reklama

Ostatni moment, by złożyć deklaracje o ogrzewaniu. Kara nawet 5 tysięcy złotych!

fot. UM Poznań

Pod względem liczby złożonych deklaracji Poznań znajduje się na trzecim miejscu w Polsce, po Krakowie i Warszawie.

Wraz z końcem czerwca mija termin na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to obowiązkowe. Każdy właściciel lub zarządca budynku musi poinformować o zainstalowanym źródle ciepła. Do tej pory z zadania wywiązało się 66 proc. zobowiązanych do tego poznaniaków (dane na 29 czerwca, na godz. 12).

Deklarację można złożyć na dwa sposoby - elektronicznie, przez stronę www.zone.gunb.gov.pl, wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód albo podpis kwalifikowany (złożenie dokumentu w formie elektronicznej to najszybszy i najwygodniejszy sposób) lub w wersji papierowej - składając ją osobiście w Poznańskim Centrum Świadczeń albo wysyłając pocztą na adres PCŚ (ul. Wszystkich Świętych 1, 61-843 Poznań).

W przypadku mieszkańców bloków to zarządcy (spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa) zgłaszają wspólne źródło ciepła. Jeżeli jednak w lokalu znajduje się także źródło indywidualne, takie jak np. kominek, bojler elektryczny lub koza, wówczas jego właściciel musi złożyć deklarację samodzielnie.

W deklaracji wyszczególnione są źródła ciepła, które należy zgłosić, są to:
- miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza,
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
- kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa,
- kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompa ciepła,
- ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny,
- kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.
Urządzeń, których nie ma wskazanych w deklaracji, nie należy zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, są to np. panele fotowoltaiczne czy klimatyzatory.

Na zgłoszenie źródła ciepła uruchomionego przed 1 lipca 2021 r. mieszkaniec ma 12 miesięcy - zatem termin ten mija 30 czerwca 2022 r. Jeżeli natomiast zostało ono uruchomione po tym czasie, termin złożenia deklaracji jest znacznie krótszy - to tylko 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła.

Celem przedsięwzięcia jest pozyskanie pełnej informacji o strukturze zaopatrzenia w ciepło miasta. Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wszedł w życie 1 lipca 2021 roku i wynika z decyzji Ministra Rozwoju Pracy i Technologii
- przypominają miejscy urzędnicy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych. To miejsce, w którym będą dostępne również szczegóły na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System jako centrum wiedzy dla obywatela w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła. Dzięki szczegółowym danym o budynkach będzie znana lepiej sytuacja w mieszkalnictwie - dodają.

Za brak deklaracji do CEEB na czas grozi grzywna do 500 złotych. A jeśli sprawa trafi do sądu, to nawet do 5 tysięcy złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro