Reklama
Reklama

Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania. "Dziękuję za to, że w tych trudnych chwilach potrafiliśmy współpracować ponad podziałami"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Tegoroczna uroczysta sesja z okazji święta patronów Poznania odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Mamy za sobą trudne dwa lata epidemii - przypomniał Grzegorz Ganowicz. - Rok temu dziękowałem wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem. Tymczasem 24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. Zagrożeni obywatele tego kraju ruszyli na zachód, szukając schronienia przede wszystkim w Polsce. Przed Poznaniem i jego mieszkańcami stanęło kolejne wyzwanie - przyjąć migrantów i zadbać o nich. To właśnie mieszkańcy miasta ruszyli na pomoc jako pierwsi, nie czekając na wsparcie systemowe. Zdali ten egzamin najlepiej, jak tylko można. Dziękuję poznaniakom i poznaniankom. To ich zaangażowanie, odpowiedzialność, praca i empatia sprawiły, że możemy pozytywnie myśleć o minionym czasie. Dziękuję też organizacjom pozarządowym i wolontariuszom. Ich często niedostrzegalna, cicha praca pozwalała realizować trudne zadania. Warto i należy podkreślić rolę kościołów i związków wyznaniowych, które włączyły się akcję pomocy, a także zaangażowanie przedsiębiorców. Wierzę, że te same cechy - empatia, skłonność do altruizmu, otwarcie na drugiego człowieka i nasz poznański realizm pozwolą nam wspólnie zmierzyć się ze stojącymi przed nami przeciwnościami i je razem przezwyciężyć. To jeden z powodów, dla których noszę w sobie dumę z Poznania - dodał.

Dziękuję za to, że w tych trudnych chwilach potrafiliśmy współpracować ponad podziałami - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Udowodniliśmy to, najpierw tworząc szpital tymczasowy na terenie MTP, a później punkt dla migrantów, zorganizowany tam dzięki współdziałaniu służb wojewody, Caritas i Targów Poznańskich. Dziękuję poznaniankom i poznaniakom, którzy przyjęli do swoich mieszkań osoby uciekające z Ukrainy. Jestem również wdzięczny przedsiębiorcom za ogromne wsparcie. Przed nami jeszcze większe wyzwania - wojna nie skończy się za tydzień. Wierzę, że będziemy razem działać dla dobra Poznania tak, jak robiliśmy to do tej pory. Tylko solidarność i współpraca są w stanie przeprowadzić nas przez następne miesiące i lata kryzysu - dodał.

Podczas wtorkowej sesji Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania odebrał prof. Wojciech Łączkowski, wybitny prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa finansowego i finansów publicznych.

Nie wiem, komu pierwszemu przyszło do głowy, by umieścić mnie na liście Honorowych Obywateli Miasta Poznania, razem z osobami takimi jak I. J. Paderewski, św Jan Paweł II, Margaret Thatcher czy Lech Wałęsa - podkreślał prof. Łączkowski. - Jestem bardzo wdzięczny, dziękuję. Moi przodkowie od stuleci zamieszkiwali terytoria Wielkopolski, ja sam tu się urodziłem, wychowałem i skończyłem studia. Jestem związany z Poznaniem i jestem z niego dumny - komentował.

Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali: Anna Chraniuk, działaczka społeczna, która promuje kulturę ukraińską, prof. Jarosław Kozłowski - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów wizualnych, prof. Ewa Wycichowska - urodzona w Poznaniu tancerka, choreografka, pedagog, profesor sztuk muzycznych i KKS Lech Poznań.
Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania odebrał prof. Rafał Zapała. Jest kompozytorem, artystą dźwięku, improwizatorem, pianistą, perkusistą, elektronikiem, doktorem habilitowanym sztuki muzycznej - kompozycji, profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zasłużonym miał zostać także profesor Jacek Kowalski, ale ostatecznie radni nie przyjęli uchwały w tej sprawie. Propozycja wzbudziła sporo kontrowersji, a głośny protest wyraziła Grupa Stonewall wspierająca środowisko LGBT+ (pisaliśmy o tym tutaj). Podczas dzisiejszej sesji komentował to Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych i poznański poseł PiS. Podczas Sesji Uroczystej Rady Miasta Poznania wskazałem, że honorowanie zasług dla miasta nie może być uzależniane od odpowiednich poglądów.
W ten sposób odniosłem się do decyzji Platformy Obywatelskiej Poznań, która odmówiła przyznania tytułu prof. J. Kowalskiemu ze względu na jego światopogląd - napisał na portalu społecznościowym.

Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymał prof. Przemysław Matusik. Jest historykiem, prodziekanem Wydziału Historii UAM ds. naukowych, wiceprezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i członkiem wielu rad naukowych.

Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała kajakarka Karolina Naja.

Kapituła Nagrody Sportowej uhonorowała nagrodą sportową w kategorii trenerskiej Antoniego Obryckiego. Od 16 lat pełni funkcję prezesa KS Sobieski Poznań, a od sześciu prezesa Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
3.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro