Reklama
Reklama

Koniec darmowych przejazdów dla uchodźców z Ukrainy. Będą jednak inne formy wsparcia

fot. ZTM
fot. ZTM

Jeszcze tylko w czwartek uchodźcy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w transporcie organizowanym przez ZTM Poznań na obszarze aglomeracji poznańskiej przysługujące na podstawie wystawianych przez ZTM zaświadczeń.

Od 1 lipca 2022r. uchodźcy mogą korzystać z kilku form wsparcia podczas korzystania z przejazdów tramwajami i autobusami w aglomeracji poznańskiej na liniach ZTM. Wśród nich wymienia się bezpłatne przejazdy na podstawie specjalnie wydanego zaświadczenia ZTM Poznań ważnego w terminie 14 dni od dnia wystawienia. Zaświadczenie ma ułatwić uchodźcom przemieszczanie w celu załatwienia części formalności takich jak m.in. złożenie wniosku o PESEL, zorganizowanie miejsca pobytu, złożenia wniosku o kartę PEKA lub złożenie wniosku o świadczenie pieniężne w Poznańskim Centrum Świadczeń - informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. Co ważne takie zaświadczenie, uprawniające do przejazdów bezpłatnych będzie można otrzymać maksymalnie w terminie 7 dni od dnia przekroczenia granicy ukraińskiej z dowolnym państwem i będzie ono ważne przez okres 14 dni od daty jego wystawienia.

Uchodźcy będą też mogli skorzystać z biletu specjalnego socjalnego w cenie 1 zł na 30 dni. Przysługuje on uchodźcom, którzy otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne dla obywateli Ukrainy. Podstawą zapisania uprawnienia i zakupu biletu w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań będzie okazanie stosownego zaświadczenia z Poznańskiego Centrum Świadczeń (wydanego 23 czerwca br. lub później).

Osoby, które przekroczyły granicę ukraińską z dowolnym państwem w dniu 24 lutego br. lub później i mają nadany PESEL ze statusem UKR będą mogły kupić Bilet Metropolitalny, przy czym termin jego ważności nie może przekroczyć 30 września br. Bilet Metropolitalny to promocyjna wersja najbardziej popularnego biletu okresowego, który można kupić na imienną kartę PEKA.

Do dyspozycji będzie też Bilet Metropolitalny z ulgą z terminem ważności do 30 września br. Dzieci uczące się w poznańskich i podpoznańskich szkołach (także młodzież - do ukończenia 23. roku życia), które mają nadany nr PESEL ze statusem UKR, mogą korzystać z Biletu Metropolitalnego z ulgą. Termin ważności biletu nie może przekroczyć daty 30 września 2022r. - tłumaczy Trzebiatowski.

Dzieci uchodźców, które zostały przyjęte do poznańskich i podpoznańskich szkół podstawowych, mogą korzystać z biletu specjalnego dla uczniów szkół podstawowych na karcie PEKA. Bilet obowiązuje od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D (całą sieć) i kosztuje 60 zł (5 zł na miesiąc) - dodaje.

Ponadto uchodźcom przysługiwać będzie część uprawnień ogólnych, m. in. bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 70 roku życia, bezpłatne przejazdy dla dzieci do dnia 30 września roku, w którym kończą 7. rok życia, na podstawie oświadczenia rodzica/opiekuna, przejazdy z ulgą 50 % dla dzieci i młodzieży, od dnia 1 października roku, w którym kończą 7. rok życia, do ukończenia 18. roku życia, na podstawie ważnego dokumentu tożsamości potwierdzającego ich wiek oraz przejazdy z ulgą 50 % dla studentów polskich uczelni na podstawie legitymacji polskiej uczelni.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
13.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro