Reklama
Reklama

Najwyższe taktyczne dowództwo US Army na stałe w Poznaniu. Do miasta przeniesie się kwatera główna

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

W Madrycie trwa obecnie szczyt NATO, w którym uczestniczy m.in. prezydent USA Joe Biden. Prezydent zapowiedział w środę, że do Polski przeniesiona zostanie kwatera główna V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Dziś w Poznaniu działa wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. Jak relacjonuje defence24.pl, przeniesienie do Poznania także kwatery głównej Korpusu z USA (tym samym w Poznaniu działać będzie pełne dowództwo) jest istotnym wzmocnieniem obrony. To najwyższe dowództwo taktyczne Wojsk Lądowych USA.

Stany Zjednoczone zapewniają, że będą bronić każdego centymetra terenu znajdującego się w NATO, dlatego obecność amerykańskich wojsk w Europie ma się w najbliższym czasie zwiększyć.

Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce działa w Poznaniu od listopada 2020 roku. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Oznacza to, że właśnie z Polski dowodzone są amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w całej Europie. Dotychczas kwatera główna V Korpusu US Army mieściła się w Fort Knox w USA, ale zgodnie z zapowiedzią prezydenta USA ma się przenieść do Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro