Reklama
Reklama

Dobry materac 180x200 - czym powinien się charakteryzować?

Najchętniej wybierany w przypadku łóżek dwuosobowych. Zapewnia sen na niebywale wysokim poziomie. Daje ogromną przestrzeń w trakcie niespokojnych nocy, pozwala na sen w każdej pozycji. Idealnie sprawdzi się dla dwóch osób, które cenią sobie własną przestrzeń w łóżku. Materac 180x200 jednocześnie pozwoli spać w pozycji na łyżeczkę, aby już po chwili obie strony mogły wygodnie odwrócić się do siebie plecami i nadal posiadały dużo miejsca w łóżku.

Sam rozmiar materaca to jednak tylko jeden z kluczowych czynników przy wyborze. Równie istotna jest jego twardość. Materac 180x200, który będzie nieprawidłowo dobrany do naszej wagi znacząco obniży jakość naszego snu. Czym więc kierować się przy wyborze? Co jest ważne?

Miękki czy twardy materac - jaki wybrać?

Na rynku dostępne są 3 rodzaje twardości materacy - H2, H3 i H4. Każdy z nich ma inne cechy i sprawdzi się w zupełnie innych przypadkach. Dobry wybór oznacza prawidłowe ułożenie kręgosłupa w trakcie snu i nieściskanie dysków. Dodatkowo zapewnia on odciążenie dla szyi i nie uciska naczyń krwionośnych, zapewniając swobodny obieg krwi. Na co więc zwracać uwagę?

Materac 180x200 w wersji H2 sprawdzi się w przypadku lekkich osób, tj. takich, których waga nie przekracza 70 kg. Nie jest to jednak jedyny warunek. Może zdarzyć się tak, że osoba o tej wadze dużo lepiej będzie wysypiać się na materacu średnim. A wpływ ma na to wzrost danej osoby. Wiąże się to z innym rozłożeniem ciężaru, a tym samym ułożeniem kręgosłupa w trakcie snu.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie materac 180x200 w wersji średniej H3. Możemy również postawić na modele dwustronne, które z jednej strony posiadają materac miękki, a z drugiej średni. Dzięki temu będziemy mogli przetestować, która z nich lepiej sprawdza się w naszym przypadku bez kupowania dwóch różnych modeli. Przy tym poziomie twardości materac 180x200 powinny wybierać osoby, których waga nie przekracza 100kg. Powyżej najlepsze będą materace twarde.

Dodatkowo warto wiedzieć, że twardy materac 180x200 będzie idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem.

Strefy twardości materacy

Klasyczne materace sprężynowe uginają się jednakowo niezależnie od tego, w którym miejscu się na nich położymy. Wiele nowoczesnych modeli najwyższej jakości posiada jednak specjalne wydzielone strefy twardości, które są rozłożone równo po całej długości materaca. Niektóre posiadają nawet 7 takich stref, zapewniających odpowiednie ułożenie bioder, głowy czy barków.

Materac 180x200 prawidłowo dobrany będzie nam służył przez lata. Wpłynie na sen, podnosząc jego jakość, jednocześnie pozwalając na popołudniowy relaks w łóżku z laptopem lub dobrą książką.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro