Reklama
Reklama

Rząd prognozuje wzrost inflacji

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com

Eksperci uważają, że w czerwcu wyniesie ponad 15 procent.

W maju inflacja w Polsce wyniosła 13,9 procent. To najwyższa inflacja w naszym kraju od 24 lat. - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9% (przy wzroście cen towarów - o 14,9% i usług - o 10,8%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,7% (w tym towarów - o 1,9% i usług - o 1,0%) - podał Główny Urząd Statystyczny.

Rzecznik rządu Piotr Muller był we wtorek gościem w Programie Trzecim Polskiego Radia i zapytano go o kwestię inflacji. - Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje na to, że niestety to będzie widoczne - powiedział. I jak zauważa, rząd przedłuża tarczę antyinflacyjną do końca października. Gdyby nie to, inflacja byłaby jeszcze wyższa.

GUS w piątek poda wstępne dane o inflacji w czerwcu. Ekonomiści prognozują, że przekroczy ona 15 procent. Z niektórych prognoz wynika, że może się zbliżyć nawet do 16 procent.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro