Koziołki od środy będą trykać się częściej!
Nie raz, a dwa razy w ciągu dnia.
Już w maju informowaliśmy o planach związanych ze zwiększeniem częstotliwości trykania się koziołków na ratuszowej wieży. Dziś już wiadomo, że koziołki będą trykać się dwa razy od środy, 29 czerwca. Najpierw o 12.00, jak dotychczas, a następnie o 15.00. - Decyzja dotycząca poznańskich koziołków jest podyktowana względami bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby w czasie trwającego remontu Starego Rynku, wszyscy chętni mogli zobaczyć tę atrakcję turystyczną w bardziej komfortowych warunkach, bez tłoczenia się na niewielkiej przestrzeni przed Ratuszem - wyjaśnia Muzeum Narodowe, pod którego pieczą znajdują się koziołki.
Poznańskie koziołki cieszą oczy mieszkańców od XVI wieku. Właśnie wtedy, podczas przebudowy ratusza, zdecydowano o umieszczeniu na ratuszowej wieży zegara wyposażonego w dwa koziołki trykające się przed każdym biciem godziny. - Dlaczego postanowiono, że trykać będą się tam akurat te rogate zwierzęta? Opisuje to legenda. Przy okazji przebudowy Ratusza miała odbyć się wielka uczta, na którą przybyło wielu znamienitych gości. Potrawą wieczoru miał być udziec sarni, który niestety zsunął się z rusztu prosto w ogień. Aby ratować uroczystość, jeden z kuchcików przyprowadził dwa koziołki, które miały udawać sarninę. Te jednak wyrwały się i uciekły prosto na ratuszową wieżę. Oczom zgromadzonych gości ukazał się przedziwny widok: dwa małe koziołki bodły się beztrosko na gzymsie, czym wzbudziły ogólną wesołość. Na pamiątkę wspomnianego wydarzenia obraz ten został uwieczniony - dodaje muzeum.
W 1675 roku wieża z zegarem została zniszczona przez uderzenie pioruna. Koziołki przywrócono dopiero w 1913 roku za sprawą Niemców. - Jedno zwierzątko było pomalowane w czarno-białe pasy, a drugie w biało-czerwone, co - biorąc pod uwagę, że Polska znajdowała się wówczas pod zaborami - wywołało spore kontrowersje. Można się domyślać, który koziołek przegrywał w boju. Koziołki przetrwały do walk o Poznań w 1945 r. Wówczas ich mechanizm został jednak poważnie uszkodzony, podobnie jak ratuszowa wieża. Przywrócono go w 1953 r. Rogate zwierzęta szybko podbiły serca poznaniaków.
Najpopularniejsze komentarze