Reklama
Reklama

Ruszyła 32. edycja Malta Festiwal Poznań. Wieczorna parada ulicami Poznania szokowała przechodniów

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

W tym roku hasłem przewodnim Festivalu jest "Świat w uścisku".

Jak tłumaczą organizatorzy, uścisk ma z jednej strony potencjał bliskości, czułości, troski, zrozumienia i solidarności, z drugiej, może być przemocowy i opresyjny. Świat w uścisku to również świat w potrzasku. Świat, w którym bezpieczna przestrzeń do życia coraz bardziej się kurczy.

Festiwal rozpoczęła w poniedziałek 27 czerwca parada przechodząca ulicami Poznania. Przechodnie z ciekawością i zafrapowaniem oglądali performans w wykonaniu uczestników w upiornych makijażach. Był też mężczyzna z peruką na głowie, przypominającą włosy Mozarta. Mężczyzna ubrany w garnitur i krawat oraz koszulę z olbrzymim kołnierzem pchał wózek sklepowy wypełniony żółtymi butlami. Zebrani dookoła ludzie próbowali interpretować to wystąpienie na wiele sposobów. Internauci sugerowali nawet, że poruszający się jednostajnie performansi są symbolem migających obrazów, których społeczność nie potrafi zrozumieć. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pchane przez uczestników fortepiany, na których grali muzycy.

Na każdym skrzyżowaniu ulic kolejni artyści prezentowali swoje przedstawienie. Na zakończenie rozbłysły fajerwerki, tuż przy Starej Rzeźni.

Festiwal potrwa do 3 lipca, w programie m.in. bezpłatne spektakle teatralne i koncerty na Scenie Malta, dyskusje w ramach Forum, zajęcia dedykowane dzieciom oraz jeszcze nieznane wydarzenie - podane jako 'open call', które zostanie ogłoszone w przyszłym tygodniu.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
18.87 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro