Reklama

Diecezja kaliska uchyla się od płacenia ofiarom księdza pedofila. Według nich karę ma ponieść sam sprawca

fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich
fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich

Sąd w Kaliszu przyznał ofiarom 300 tysięcy złotych. Diecezja składa apelację.

Już 23 maja bieżącego roku informowaliśmy o tym, że ofiary księdza Arkadiusza H, czyli bracia, którzy wystąpili w filmie Sekielskich, wygrały proces o molestowanie. Sąd zasądził im zadośćuczynienie w wyżej wymienionej kwocie.

Jak informuje Onet.pl w poniedziałek na stronie internetowej diecezji kaliskiej pojawiło się oświadczenie. Diecezja składa apelację od wyroku.

Złożenie apelacji w żaden sposób nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego doświadczonej przez osoby małoletnie ze strony duchownego. Krzywda ta została jednoznacznie uznana i potępiona przez decyzję sądu kościelnego skazującego sprawcę na karę wydalenia ze stanu duchownego - można przeczytać na stronie internetowej diecezji kaliskiej.

Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej Michał Włodarski poinformował również, że diecezja stoi na stanowisku, iż odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca. Równocześnie, korzystając z prawa do apelacji, deklaruje, że będzie respektowała i stosowała ostateczne wyroki niezależnego sądu - dodaje Włodarski.

Jak informuje Onet.pl Sąd pierwszej instancji, w procesie karnym, najpierw skazał księdza Arkadiusza H. na trzy lata więzienia. Jednak sąd odwoławczy uznał, że zarzuty karne się przedawniły. Sprawa została prawomocnie umorzona, mimo że Arkadiusz H. przyznał się do molestowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro