Reklama
Reklama

Ranking najbogatszych Wielkopolan

fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum epoznan.pl
fot. Łukasz Ogrodowczyk - archiwum epoznan.pl

Polacy nie przepadają za bogatymi. I choć ten stereotyp z roku na rok się zmienia, duże pieniądze ciągle budzą w naszym kraju podejrzenia o nieuczciwej drodze do nich. Na podstawie wyceny majątków najbogatszych polaków przygotowanej przez Forbes, publikujemy zestawienie 10 najbogatszych mieszkańców naszego regionu, i jednocześnie pytamy Was o ich odpowiedzialność za Wielkopolskę.

1. Grażyna Kulczyk - wartość majątku: 1700 mln zł
Najbogatszą osobą w Wielkopolsce jest Grażyna Kulczyk - właścicielka między innymi Starego Browaru oraz 28% udziałów w Kompanii Piwowarskiej. Co ważne, w tegorocznym rankingu nie uwzględniono majątku męża Pani Grażyny - Jana Kulczyka, którego zagraniczne aktywa są trudne do wyceniania. Trzeba również zauważyć, że Jan Kulczyk jest coraz rzadszym gościem Poznania. Po rzekomym udziale Jana Kulczyka w aferze Orlenu w 2004, biznemen zadeklarował wycofanie się z krajowych inwestycji i w chwili obecnej prowadzi międzynarodowe projekty inwestycyjne głównie w obszarze surowców za pośrednictwem spółki Kulczyk Investment House z siedzibami w Luksemburgu, Dubaju, Londynie, Kijowie oraz Warszawie.

2. Mariusz Świtalski - wartość majątku: 900 mln zł
Jedynym Maybachem po Poznaniu jeździ tajemniczy i nieuchwytny dla mediów Mariusz Świtalski. Majątek zbudował na budowie a potem sprzedaży sieci handlowych: Eurocash, Elektromis, Biedronka, Żabka. Obecnie buduje między innymi czterogwiazdkowy hotel w podpoznańskiej miejsowości Łódź w gminie Stęszew, oraz sieć Galerii S w całej Polsce. Posiada prywatny pałac w podpoznańskim Sowińcu.

3. Jerzy Wiśniewski - wartość majątku: 890 mln zł
Właściciel PBG SA - obecnie olbrzymiej firmy świadczącej usługi między innymi w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji gazu ziemnego, ropy naftowej i wody. Wiśniewski zbudował firmę wraz z rodziną od podstaw w podpoznańskim Wysogotowie. Zysk PBG w 2008 roku wyniósł 157 mln złotych i pomimo kryzysu był to wynik o 11% większy niż planowano. Firma PBG jest tytularnym sponsorem poznańskich koszykarzy.

4. Elżbieta i Bogdan Kaczmarkowie - wartość majątku: 750 mln zł
Inwestorzy z Nowych Skalmierzyc położonych w połowie drogi pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Kaliszem są właścicielami między innymi firmy meblarskiej Com40 dostarczającej meble do sklepów IKEA. Wcześniej prowadzili firmę produkującą ubrania dla marki Big Star.

5. Solange i Krzyszof Olszewscy - wartość majątku: 295 mln zł
Państwo Olszewscy w 1996 roku rozpoczęli produkcję autobusów w podpoznańskim Bolechowie i do dziś wyprodukowali ponad 5000 pojazdów. Autubusy pod marką Solaris jeżdżą obecnie nie tylko w Poznaniu ale także w 18 krajach Europy oraz poza nią - np. ponad 200 sztuk wyprodukowano dla Dubaju.  Przed rozpoczęciem działalności na własny rachunek Krzysztof Olszewski pracował w niemieckiej firmie Neoplan a Solange Olszewska pracowała jako stomatolog.

6. Krzysztof Niezgoda - wartość majątku: 290 mln zł
Właściciel między innymi Fabryki Dywanów Agnella oraz Fabryki Lin i Drutu Drutmet. Stoi na czele Poznańskiej Grupy Kapitałowej która posiada między innymi wieżowiec klasy A na ulicy Marcelińskiej w Poznaniu. Pierwsze pieniądze zarobił na handlu alkoholem.

7. Henryk Stokłosa - wartość majątku: 270 mln zł
Były senator i największy pracodawca w Pile jest właścicielem między innymi Farmutilu zajmującego się utylizacją odpadów rolnych i zwierzęcych, Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków, Pilskiego Radia oraz centrum sklepowego Stogrosz. Na kontrowersyjnym biznesmenie ciążą zarzuty o korumpowanie urzędników, przestępstwa przeciw środowisku naturalnemu i prześladowanie pracowników. Grozi mu do 10 lat więzienia. Pod koniec 2008 roku, za kaucją 3 mln złotych został zwolniony z aresztu.

8. Anna i Wojciech Pluta-Plutowscy - wartość majątku: 190 mln zł
Właściciele firmy Konimpex produkującej między innymi celulozę i kauczuki, oraz Konimpex-Invest budującej poznański apartamentowiec Nad Cybiną oraz Ogrody Naramowickie.

9. Piotr Voelkel - wartość majątku: 150 mln zł
Piotr Voelkel - mecenas sztuki, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych jest właścicielem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz grupy VOX zajmującej się między innymi produkcją mebli oraz przemysłem drzewnym. Voelkel wspiera organizację Festiwalu Teatralnego Malta.

10. Zenona i Marian Kwietniowie - wartość majątku: 140 mln zł
Kontrolują między innymi kaliski Wistil oraz zakłady porcelany Lubiana, Fabrykę Firanek i Koronek Haft oraz przetwórcę surowców chemicznych Piotrowice.

Psychologowie są zgodni - nie lubimy bogatych bo najczęściej zwyczajnie im zazdrościmy. Zazdrość ubieramy w zarzuty o nieuczciwości, dorabianiu się cudzą pracą i skąpstwie. Medal ma jak zawsze dwie strony - jak w każdej grupie społecznej, tak i wśród najbogatszych pojawiają się ludzie nieuczciwi, a doniesienia o aferach związanych z najbogatszymi tylko dolewają oliwy do ognia.

"Noblesse oblige" - czyli "szlachectwo zobowiązuje" mawiano dawnej w odniesieniu do zobowiązań arytsokracji wobec społeczeństwa i obowiązku prawego postępowania. Klasowe społeczeństwo to już przeszłość, niemniej jednak chciałoby się sparafrazować te słowa i zapytać dziś czy także "majątek zobowiązuje"? Coraz częściej bogaci ludzie wydają swoje środki na cele społeczne. Przykładem takim może być fundacja Melindy i Billa Gatesów, najbogatszych ludzi świata która do dziś wydała prawie 20 miliardów dolarów na cele dobroczynne. A jak wygląda to w Wielkopolsce?

Który z najbogatszych Wielkopolan zrobił najwięcej dla regionu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro