Reklama
Reklama

Centrum Szyfrów Enigma ma nowy eksponat. Z Agencji Wywiadu

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Model ten wyprodukowano w 1937 roku, był używany przez siły zbrojne oraz służby specjalne III Rzeszy. Eksponat można już oglądać.

Misją Centrum jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci i przypominanie o wkładzie Polaków i roli Poznania w złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. To jest podstawowy cel, który realizujemy od września ubiegłego roku, kiedy CSE oficjalnie wystartowało. Jednym z elementów naszych działań jest rotacyjna obecność eksponatów związanych z historią Enigmy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Dotychczas zwiedzający mogli obejrzeć cywilną wersję Enigmy pochodzącą ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a także wyjątkową polską replikę, która jest chlubą Muzeum Historii Polski w Warszawie. Teraz do CSE przyjechała wojskowa wersja Enigmy o numerze A7874. Nowy eksponat został wyprodukowany jeszcze przed II wojną światową. Był używany przez siły zbrojne oraz służby specjalne III Rzeszy. Do tej pory mogli ją jednak oglądać nieliczni, bowiem ta Enigma pochodzi ze zbiorów Agencji Wywiadu, która w tym roku obchodzi 20. rocznicę swojego powstania - informują miejscy urzędnicy.

Wiemy, że jest to maszyna w wersji wojskowej. Bardzo łatwo ją rozpoznać ponieważ ma ona dodatkowe wzmocnienie w postaci przełączy i kabli, które operator wykorzystywał, żeby zwiększy siłę kryptograficzną tego urządzenia, w wyniku czego szyfr był znacznie trudniejszy do złamania. Maszyna pochodzi z 1937 roku. Skąd znalazła się w zbiorach agencji? To efekt współpracy partnerskiej z innymi wywiadami - mówi płk Dariusz Matysek, przedstawiciel Agencji Wywiadu.

Ten egzemplarz oryginalnej niemieckiej maszyny szyfrującej można oglądać na ekspozycji CSE do końca 2022 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro