Reklama
Reklama

W Wielkopolsce otwarto blok biomasowy. "To bez wątpienia historyczne wydarzenie"

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Otwarcie bloku biomasowego nr 2 (kotła K-7) odbyło się w piątek 24 czerwca w Elektrowni Konin.

To bez wątpienia historyczne wydarzenie, bo dokonująca się na naszych oczach transformacja na pewno odegra w naszym życiu i w dziejach świata kluczową rolę - mówił Marszałek Marek Woźniak i zauważył, że choć wojna na Ukrainie zwolniła w Europie proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu do zielonej energii, jednak ocieplenie klimatu nadal stanowi realne zagrożenie. Tym większa nasza duma, że to w Wielkopolsce realizuje się konsekwentnie tę strategię. Stanowimy niejako poligon doświadczalny, gdzie trwają procesy przekształcania energetyki w tę zieloną, a które jednocześnie generują, niestety, trudne procesy społeczne. Wiem, że dla tych, którzy są tu zakorzenieni od wielu, wielu dziesięcioleci ta historia ma swój smutny wymiar, ponieważ czas budowania całego potencjału cywilizacyjnego i osobistego często na węglu odchodzi w przeszłość - dodał.

Marszałek wyjaśnił, że przekształcenia zielonej transformacji z wykorzystaniem funduszu Unii Europejskiej rozpoczną się realnie w przyszłym roku. Myślę, że do końca roku poznamy już decyzje, które dadzą nam konkretne narzędzia wsparcia przemian społecznych, towarzyszących transformacji - powiedział i podkreślił nieuchronność zachodzących zmian. Wszyscy powinni sobie uświadomić, jak one są ważne dla naszego życia i dla jego trwania w najbliższych dziesięcioleciach - dodał Marek Woźniak.

Trudno znaleźć w Polsce lepsze miejsce, żeby rozmawiać o transformacji energetycznej niż Elektrownia Konin - zauważył Piotr Woźny, prezes ZE PAK, który przypomniał, że właśnie tutaj w 1959 r. powstała pierwsza w kraju systemowa elektrownia na węgiel brunatny. Po 63 latach po tym węglu nie ma już ani śladu - nie ma drugiego takiego miejsca na mapie energetycznej Polski, które zaczynałoby od węgla brunatnego, a potem zamieniło go w całości na zieloną energię - elektryczną i cieplną - powiedział. Dzisiaj udało się nam oddać do użytku drugi kocioł biomasowy w Elektrowni Konin - mamy teraz w sumie 100 MB mocy energetycznej i jest to w 100 proc. OZE - nie używamy już w ogóle węgla brunatnego - dodał.

Zmodernizowana instalacja o mocy 50 MWe produkuje energię elektryczną oraz pełni funkcję rezerwowego źródła ciepła dla działającego już obecnie bloku biomasowego, zasilającego w ciepło Konin. Zmodernizowane bloki biomasowe wykorzystane będą również przy produkcji zielonego wodoru z elektrolizerów, które zostaną zainstalowane na terenie Elektrowni Konin. Instalacja ta posłuży do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy. Produkowany wodór ma być, poprzez magazyny mobilne, dostarczany do stacji tankowania pojazdów w wielu miejscach kraju.

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje obecnie dwa projekty w ramach WRPO 2014+ w obszarze tematyki wodorowej. "Gospodarna 2050 - H2Wielkopolska" obejmuje budowę i wspieranie marki regionalnej opartej o technologie niskoemisyjne, w których nośnikiem energii jest wodór. Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej dzięki stworzeniu regionalnego ekosystemu gospodarki niskoemisyjnej
- informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
21.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro