Reklama
Reklama

Polewali chodniki i wiaty autobusowe wodą. Przechodnie zastanawiali się, o co chodzi?

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Kiedy temperatura sięga około 30 stopni C. stosuje się metodę polewania chodników i ulic zimną wodą.

Już w 2019 roku Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu informował, że w upalne dni będzie polewać jezdnie i chodniki zimną wodą. Ma to związek nie tylko z czystością ulic, ale również z jakością powietrza.

- Woda ma ograniczyć unoszenie się pyłów w powietrzu, ale też obniżać odczuwalną temperaturę. Już wiadomo, że polewaczki będą wyjeżdżać na ulice po godzinie 17.00, by nie powodować utrudnień komunikacyjnych. Mają też nie pracować w nocy, by nie generować hałasu - tłumaczył ZDM w Poznaniu.

W czwartkowe popołudnie przechodnie zauważyli, jak pracownicy poznańskiej firmy porządkowej polewają jezdnię, chodnik i wiatę autobusową zimną wodą - Jakieś czyszczenie miasta? Chłodzenie chodnika? Ostro leją wodą na Garbarach - napisał do nas Czytelnik.

Miasto Poznań wyjaśniało, że polewanie jezdni i chodników zimną wodą skutecznie obniża temperaturę powietrza w danej okolicy. Nie ma sztywnego harmonogramu polewania ulic. Konieczność wyjazdów będzie określana na podstawie aktualnej pogody oraz stanu jakości powietrza w Poznaniu. Polewaczki będą wyjeżdżać, gdy będą utrzymywały się wyższe temperatury, nie będzie padało i zwiększy się ryzyko pojawienia się pyłów w powietrzu - tłumaczyło Miasto Poznań.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro