Reklama
Reklama

Rekordzista wśród alimenciarzy pochodzi z Wielkopolski. Jego dług wywołuje szok

fot. PZ
fot. PZ

34-latek mimo młodego wieku ma już ogromne zadłużenie na swoim koncie.

Jak podaje Onet.pl w Krajowym Rejestrze Długów jest już 286 693 osób, które uchylają się od obowiązku alimentacyjnego. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć tych drugich jest aż 270 tysięcy, co stanowi aż 94 procent wszystkich dłużników.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki na łamach Onet.pl powiedział, że w Polsce nie ma ściśle określonego taryfikatora alimentacyjnego, a wysokość alimentów jest kwestią indywidualną i zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz majątkowych i zarobkowych możliwości dłużnika. Adam Łącki podkreślił, że uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, to przemoc ekonomiczna i najczęściej dotyczy młodych ludzi.

Według danych KRD w ostatnich pięciu latach wzrosła liczba dłużników alimentacyjnych w grupie wiekowej 18-25 lat - z 43 osób w 2017 r. do 1377 w 2022 r. Zadłużenie alimentacyjne wśród młodych zwiększyło się 37-krotnie: z 393,3 tys. zł do 14,7 mln zł - podaje Onet.pl

Rekordzista z Wielkopolski ma na swoim koncie 867 tysięcy złotych. Ta liczba stale rośnie wraz z upływem kolejnych miesięcy, w których dłużnik nie spłaca należności.

Warto wspomnieć, że od 29 grudnia 2021 roku weszła w życie Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Od tego momentu do baz BIG mogą być przekazywane przez gminy dane o zaległościach alimentacyjnych bez względu na datę powstania zaległości.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
62.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro