Reklama
Reklama

Biblioteka zmarłego profesora pełna perełek naukowych wylądowała na śmietniku. Z czołówką nurkowała w kuble, by ratować książki

fot. Leszek Zaleski
fot. Leszek Zaleski

Akcja ratunkowa odbyła się w nocy ze środy na czwartek.

O sprawie poinformował na Inicjatywie i Nieformalnej Grupie Winogrady Leszek Zaleski. - Na os. Przyjaźni 11 likwidowane jest mieszkanie po zmarłym emerytowanym profesorze bałtologii, Michale Hasiuku. Mnóstwo książek wylądowało już w kontenerze zanim zdążyłem zareagować, ale resztę powinno udać się uratować.. Być może znajdzie się ktoś, kto je doceni, komu się przydadzą albo ktoś, kto zna takiego kogoś. Podejrzewam, że jest tu mnóstwo cennych pozycji, których szkoda na makulaturę - napisał.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Pojawiły się studentki bałtologii, które wyciągały książki z kubła. - Jedna z czołówką siedzi w kontenerze i wyciąga książki, druga je odbiera i kładzie na ziemi. W środku jest ponoć co najmniej drugie tyle. Mówią, że jest tu mnóstwo pozycji, których brakuje po bibliotekach, za które studenci by się pozabijali, jakieś dawno zapomniane wydania. Wszystko to trafiło do kosza kilka metrów pod ziemią i jest właśnie ratowane - relacjonował. Poszukiwano transportu, który zabierze książki na Rataje i udało się go zorganizować.

Dotarły do nas informacje, że uratowane książki trafią do Biblioteki Filologicznej Novum. Nie do końca tak jest. - Rodzina zmarłego profesora kontaktowała się z nami już wcześniej. Księgozbiór profesora został przejrzany przez pracowników naukowych i pracowników naszej biblioteki. Wybrane zostały najcenniejsze pozycje, którymi byliśmy zainteresowani - powiedziano nam w bibliotece. - Rodzina uprzedzała, że będzie pozbywać się pozostałych książek.

- Aktualnie książki są u nas i są porządkowane - wyjaśnia nam Patrycja Stachewicz, jedna ze studentek ratujących książki. - Na pewno w sprawie cenniejszych książek będziemy kontaktować się jeszcze z bibliotekami w Poznaniu, a reszta trafi w ręce studentów z bałtologii z różnych roczników - dodaje. Z całą pewnością akcja ratunkowa spodobała się poznaniakom, bo pod postem na facebookowej grupie widać same słowa wsparcia i podziwu.

Profesor dr hab. Michał Hasiuk zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Był germanistą i specjalistą z zakresu językoznawstwa bałtyckiego. Wieloletni kierownik Zakładu Bałtologii na UAM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.39 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro