Reklama
Reklama

UOKiK wszczął postępowanie wobec poznańskiej spółki

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Petra Bosse z Pixabay

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Agri Plus, należącej do grupy Smithfield Foods.

Jak informuje urząd według informacji uzyskanych z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, a potwierdzonych w trakcie postępowania wyjaśniającego i kontroli siedziby spółki wynika, że przedsiębiorca w umowach z dostawcami trzody chlewnej "zobowiązuje ich do przekazywania otrzymanej od państwa pomocy finansowej, np. poprzez obniżanie ceny kupowanych świń o kwotę rekompensaty". Sprawa dotyczy pomocy dla hodowców z obszarów objętych restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Mogą oni liczyć na wsparcie w związku ze zmniejszonym dochodem. Rekompensata należy się mikro, małym i średnim podmiotom, nie przysługuje zaś dużym firmom.
W latach 2017-2020 mogło to spowodować pobranie od dostawców około kilkunastu milionów złotych. Z ustaleń Prezesa Urzędu wynika również, że spółka mogła monitorować, którzy rolnicy dostali wsparcie, a następnie pomniejszać ich wynagrodzenia - czytamy w komunikacie.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Jeśli potwierdzą się nasze zarzuty, będzie to oznaczało, że spółka Agri Plus stała się faktycznym beneficjentem pomocy publicznej przeznaczonej dla rolników, choć nie była do tego uprawniona. To niedopuszczalne działanie, które pozbawia poszkodowanych hodowców należnej im rekompensaty związanej z ASF. W postępowaniu sprawdzimy, czy organizator tuczu trzody chlewnej dopuszcza się praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Przedsiębiorcy grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro