Reklama
Reklama

Na operację serca małej Matyldy zebrano ponad 7 mln złotych. Dziewczynki nie udało się uratować

fot. siepomaga.pl
fot. siepomaga.pl

O zbiórce na jej leczenie pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Matylda urodziła się z ekstremalnie ciężką wadą serca - atrezją tętnicy płucnej typu IV. Jedyną szansą na ocalenie jej życia była droga operacja w USA. Zbiórkę na ten cel prowadzono na portalu siepomaga.pl. Ostatecznie udało się uzbierać ponad 7 milionów złotych. W międzyczasie okazało się, że operacja dziewczynki przeprowadzona w USA dostała refundację z NFZ. Uzbierane pieniądze pozostawiono na czas po operacji, gdy lekarze mieli zadecydować, co będzie dalej.

Dziś, niestety, wiadomo już, że historia Matyldy nie będzie miała dalszego ciągu. W połowie maja dziewczynka wraz z rodzicami dotarła do Kalifornii. Operacja była zaplanowana na 31 maja i odbyła się w założonym terminie. Przed nią lekarza informowali, że może trwać nawet 25 godzin. Po blisko dobie rodzice poinformowali, że operacja się udała, a dziewczynka jest stabilna. Dzień później wystąpiły problemy z płucami, a dziewczynkę trzeba było podpiąć pod aparaturę ECMO. Ostatecznie nie udało się jej uratować. - Lekarze w papierach napisali - śmierć z niewyjaśnionych przyczyn. Zgodziliśmy się na sekcje zwłok. By stwierdzić co się stało i czy w jakimś stopniu pomoże to w przyszłości innemu dziecku - informowali rodzice.

Pogrzeb małej Matyldy odbędzie się 23 czerwca o 13.00. Mszę świętą zaplanowano w kościele pw. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach pod Poznaniem, a pogrzeb na Nowym Cmentarzu Głuszyna przy ulicy Daszewickiej w Poznaniu. - Bardzo Was prosimy o kolorowe stroje. Nie czarne! Pożegnajmy ją w takich kolorach, jakie wprowadziła do naszego życia - apelują bliscy.

Rodzice już na początku czerwca poinformowali, że pieniądze uzbierane w trakcie zbiórki na leczenie Matyldy przekażą na inne dziecko.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro