Reklama
Reklama

Półfinalista popularnego telewizyjnego show ma gdzie rozwijać talenty

Miliony z Unii Europejskiej (a konkretnie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020) w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły oblicze małego miasteczka Jaraczewo (oddalonego od Poznania o 70 km). Inwestycje w infrastrukturę otwierają nowe możliwości mieszkańcom.

W różnorodności siła

To nie prawda, że zmieniają się tylko centra dużych miast. Przykład z Jaraczewa pokazuje, jak niepozorna gmina, z dala od dużej aglomeracji, świetnie wykorzystuje pomoc unijną na zmiany wizerunkowe swoich reprezentacyjnych miejsc. Na terenie miasta i gminy powstała nowoczesna remiza strażacka, nowa sala gimnastyczna w szkole w Górze i Gminny Ośrodek Kultury. Trwają też prace na rynku i w parku.

W czerwcu nastąpiło otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury, który zachwyca, bo mieści się w starannie odrestaurowanym budynku XIX-wiecznej synagogi. Przebudowano dachy, otwory okienne i drzwiowe, schody, wykonano ocieplenie i termomodernizację. W efekcie obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zyskał też salę widowiskową, taneczną, scenę, a przestrzeń, która dawniej służyła straży pożarnej, teraz stała się magazynem sprzętu muzycznego. Swoje skrzydła może w pełni rozwinąć dyrektor GOK Andrzej Musiałek - pierwsze koncerty z udziałem utalentowanych mieszkańców i samego półfinalisty The Voice Senior już się odbyły.

Czy najczystsze autobusy jeżdżą w Lesznie?

Być może tak właśnie jest za sprawą automatycznej samojezdnej myjni autobusowej, która działa w MZK w tym mieście. Wraz z dotacją unijną pojawiła się możliwość wybudowania nowoczesnego obiektu, a pracownicy MZK mogą już zapomnieć o żmudnym, ręcznym myciu swoich pojazdów. Myjnia ma 18 programów i dwa tryby: szybkiego mycia i mycia bardzo dokładnego. A wszystko w zgodzie z ekologicznym podejściem do zasobów, ponieważ zużywana woda krąży w obiegu zamkniętym i po oczyszczeniu jest powtórnie wykorzystywana. Choć myjnia to nie jedyne zmiany w leszczyńskim systemie komunikacji - pojawiły się również dwie nowe elektroniczne tablice przy miejskich przystankach czy zupełnie nowe oświetlenie ledowe placu manewrowego.

Występ mieszkańców Jaraczewa w nowych przestrzeniach Gminnego Ośrodka Kultury oraz nowoczesną myjnię autobusową w Lesznie można obejrzeć w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 84).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro