Reklama
Reklama

W niedzielę ekstremalny upał. Jak się chronić?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Yves Bernardi z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Yves Bernardi z Pixabay

Temperatura może dochodzić w niektórych miejscach nawet do 38 stopni Celsjusza.

Jak już informowaliśmy w całej Wielkopolsce obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia. Oznacza to, że spodziewane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu oraz powodować duże straty materialne. Do takich zjawisk zalicza się też wysoką temperaturę. Tradycyjnie lekarze apelują byśmy nie lekceważyli upałów.

Jeśli jest to możliwe unikajmy godzin, w których to nasłonecznienie jest największe - czyli w godzinach pomiędzy 11:00 a 16:00 starajmy się przebywać w cieniu. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby w wieku podeszłym, osoby z chorobami sercowo- naczyniowymi, generalnie należy się nawadniać, co oczywiście też wiemy. Należy spożywać 2 a nawet 3 litry płynów na dobę - mówił w jednej z rozmów z Telewizją WTK w trakcie zeszłorocznych upałów lekarz medycyny ratunkowej Jacek Górny.
Lekarze zalecają też nakrycie głowy, okulary i kremy z filtrem oraz jasne, luźne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Lepiej też sięgać po lekkostrawne potrawy i ograniczyć alkohol, po którym nigdy nie należy wchodzić do wody.

Służby tradycyjnie uczulają też, by pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanych samochodach. Temperatura w takim dniu może w nich dochodzić do 50-60 stopni Celsjusza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro