Reklama
Reklama

Na czterech ulicach położą "ażury". Koszt prac to 1,5 mln zł

fot. ZDM

Zakończone zostało postępowanie na wybór najbardziej korzystnych ofert na przeprowadzenie prac budowlanych polegających na utwardzeniu czterech ulic gruntowych na Umultowie płytami ażurowymi.

Umowy zostaną podpisane jeszcze w czerwcu. Nową nawierzchnię zyskają ulice Wrotyczowa, Spokojna, Bursztynowa(na odcinku od ul. Dolnej do skrzyżowania przy posesji nr 55) i Anyżowa. Mieszkańcy zyskają - łącznie - 820 metrów nowej nawierzchni dróg.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Płyty ażurowe są doskonałym rozwiązaniem do utwardzenia lokalnych dróg gruntowych, które nie posiadają i w najbliższym czasie nie będą posiadać kanalizacji deszczowej. Nadmiar wód opadowych wsiąka w podłoże. Warunkiem zastosowania tej technologii są odpowiednie warunki wodno-gruntowe. Niestety, nie wszystkie ulice gruntowe w naszym mieście go spełniają. Dlatego też każdorazowo należy przeprowadzić badania geotechniczne podłoża przed rozpoczęciem prac budowlanych - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Drogi zostaną utwardzane na szerokości pięciu metrów. Płyty ażurowe zajmą 3,6 metra, a pozostałe 1,4 metra zostanie wyłożone pełną kostką. Dzięki temu piesi i rowerzyści będą mogli wygodnie korzystać z takiej nawierzchni - dodaje.

Mając na uwadze potrzeby w zakresie poprawy stanu nawierzchni dróg gruntowych chcemy przyspieszyć ten proces, tak by więcej dróg zyskiwało lepszą nawierzchnię w krótszym czasie. Dobrym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie płyt ażurowych do tymczasowego, ale jednak bardziej wytrzymałego utwardzenia lokalnych dróg o małym natężeniu ruchu. Pilotażowe działanie chcemy przeprowadzić w tym roku na czterech ulicach Umultowa -
powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Jeśli się sprawdzi będziemy je kontynuować - dodaje.

Ułożenie płyt ażurowych zostało uzgodnione z Radą Osiedla Umultowo. Koszt prac to 1,5 miliona złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro