Reklama
Reklama

Łamiesz przepisy, zapłacisz droższe OC

fot. archiwum

Zmiany właśnie weszły w życie.

Dokładnie od 17 czerwca ubezpieczyciele mają dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach kierowców. Na tej podstawie będą decydować o wysokości OC aut. Polska Agencja Prasowa rozmawiała na ten temat z wiceministrem infrastruktury. Przyznał, że dzięki zmianom premiowani będą kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie mają punktów karnych oraz mandatów. Oni mają płacić niższe OC.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Jakie informacje uzyskają ubezpieczyciele? Nie tylko dowiedzą się ile punktów karnych oraz kiedy otrzymał kierowca, ale też za jakie wykroczenia dostał mandaty. Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń największe podwyżki grożą za jazdę pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie na pasach i drastyczne przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym.

We wrześniu, dokładnie za 3 miesiące, czekają nas kolejne zmiany. Wówczas zmienią się zasady kasowania punktów karnych. Dziś kasują się one automatycznie po roku. Od 17 września kasacja nastąpi dopiero po dwóch latach. Dziś kierowca, który ma dużo punktów na koncie, może zmniejszyć ich liczbę o maksymalnie 6 podczas kursu redukującego. Trwa on 6 godzin i kosztuje maksymalnie 400 złotych. Od 17 września kurs ma trwać 28 godzin rozłożonych na 4 dni. Będzie redukować punkty do zera. Od września zmieni się też maksymalna liczba punktów, jaką można dostać. Dziś to 10 punktów. Będzie 15 punktów. Limit się nie zmianie - w przypadku uzbierania 24 punktów kierowcy odbierane jest prawo jazdy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
4.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro