Reklama

Mniej niż połowa zobowiązanych poznaniaków zgłosiła źródło ogrzewania domu. Kary do 5000 złotych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Amruth Pillai / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Amruth Pillai / unsplash.com

Termin mija w czerwcu.

Jak podaje radiopoznan.pl, do tej pory w Poznaniu złożono 26 tysięcy deklaracji. To mniej niż połowa wszystkich deklaracji do złożenia, których powinno być blisko 70 tysięcy. O co chodzi? 1 lipca 2021 roku uruchomiono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Ma zbierać informacje o źródłach ogrzewania budynków, które mają ułatwić wymianę pieców. Uruchomienie ewidencji wiąże się z tym, że każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację, w której wyjaśnia w jaki sposób ogrzewa obiekt.

Czas na złożenie deklaracji upływa wraz z końcem czerwca. Kara za niedopełnienie obowiązku może być surowa. To kara grzywny w wysokości 500 złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet 5000 złotych.

Deklarację można złożyć przez internet (TUTAJ) lub osobiście. W Poznaniu przyjmuje je Poznańskie Centrum Świadczeń. Co istotne, deklaracji nie muszą składać najemcy, a także mieszkańcy bloków (chyba że w ich lokalu są indywidualne źródła ciepła jak np. kominek). W przypadku nowych budynków, czas na złożenie deklaracji to 14 dni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro