Reklama
Reklama

Stary Rynek: ruszają zasadnicze prace budowlane. Co to oznacza?

fot. PIM
fot. PIM

Do tej pory prowadzone na nim były badania archeologiczne. Teraz rozpoczną się zasadnicze prace budowlane, związane z rewaloryzacją rynkowej płyty i kompleksową przebudową infrastruktury podziemnej, konieczną ze względu na jej stan techniczny.

Zgodnie z zapowiedziami od wtorku, 14 czerwca, wprowadzone zostały duże zmiany na Starym Rynku i w jego okolicach. Wykonawca uzyskał pozwolenie na budowę, a to umożliwia rozpoczęcie głównych robót.

W ramach rewaloryzacji wymieniona zostanie praktycznie cała infrastruktura podziemna, zbudowany zostanie nowy system odwodnienia wraz ze zbiornikami retencyjnymi do wody opadowej. Ułożona zostanie równa nawierzchnia, do budowy której w bloku śródrynkowym użyty zostanie materiał historyczny, zaś w pozostałej części ciągi komunikacyjne pokryje nowy bruk i granitowe płyty. Na rynku pojawią się cztery wyspy zieleni z drzewami i zielenią niską w okolicach Odwachu, Wagi Miejskiej i ul. Kurzanoga, a także dodatkowe oświetlenie. Powstanie rząd latarni okalających blok śródrynkowy i system iluminacji obiektów. Ul. Jana Baptysty Quadro zmieni się w Pasaż Kultury - przestrzeń służącą organizacji wydarzeń kulturalnych - przypominają urzędnicy PIM.

W czasie trwania realizacji inwestycji Stary Rynek i niemal wszystkie ulice odchodzące od niego do pierwszej przecznicy - poza ulicami Paderewskiego i Wielką - będą niedostępne dla ruchu pojazdów, a dla pieszych zostaną zapewnione ciągi komunikacyjne, umożliwiające dotarcie do wszystkich nieruchomości zlokalizowanych na tym obszarze. Wejścia do wszystkich restauracji będą dostępne dla turystów i mieszkańców. Mimo trwających robót, klienci w dalszym ciągu będą mogli więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali. Na potrzeby dostaw towarów zaplanowano w sąsiedztwie terenu Starego Rynku koperty dla dostawców - dodają urzędnicy.

Dla posiadających identyfikator mieszkańca osób zamieszkujących przy ulicach objętych inwestycją, a także dla przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji prowadzących działalność na obszarze robót, parkujących na co dzień swoje samochody w obszarze wyłączonym z ruchu, na parkingu przy ul. Chwaliszewo zarezerwowano miejsca, z których będą mogli korzystać bezpłatnie. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu uzyskania uprawnień do parkowania na parkingu przy ul. Chwaliszewo dostępne są na stronie: www.zdm.poznan.pl (w zakładce: "Parkowanie", "Mieszkaniec strefy", "Miejsce postojowe na parkingu buforowym", "Wniosek o udostępnienie miejsca postojowego na parkingu buforowym") - przypominają.

Ruch pojazdów związanych z budową będzie odbywał się po wydzielonych trasach. Pojazdy wielkogabarytowe (powyżej 3,5 tony) będą poruszały się ul. Paderewskiego oraz ulicą Wielką. Na placu budowy na Al. Marcinkowskiego wyznaczony zostanie dodatkowy plac przeznaczony wyłącznie do przejazdów oraz obsługi pojazdów wielkogabarytowych jadących do Starego Rynku bądź z niego wracających.

Dostępna dla ruchu kołowego w trakcie prac będzie ul. Wielka, na której parkowanie na odcinku od ul. Garbary do ul. Szewskiej będzie możliwe po obu stronach jezdni. Kierowcy na ul. Wielkiej powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ pojazdy obsługujące budowę jako jedyne będą mogły poruszać się nią także w kierunku ul. Garbary, a pojazdy wielkogabarytowe będą mogły - przy pomocy ręcznego sterowania ruchem - skręcać z ul. Wielkiej w lewo, w ul. Garbary, mimo obowiązywania nakazu jazdy w prawo - przypominają przedstawiciele PIM.

Na czas robót zlikwidowane zostanie miejsce parkingowe dla dostaw na południowej stronie ul. Wielkiej pomiędzy ulicami Ślusarską i Klasztorną. W zamian tymczasowe miejsca powstaną po drugiej stronie ulicy oraz na ul. Szewskiej.

Ze zmianami w organizacji ruchu na terenie objętym inwestycją i w jej najbliższej okolicy trzeba się liczyć do zakończenia robót budowlanych, które zaplanowano na III kwartał przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro