Reklama
Reklama

Co z trasą tramwajową w ulicy Ratajczaka? "Planowane jest fazowanie przedsięwzięcia"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

O unieważnieniu przetargu na inwestycję pisaliśmy już w poniedziałek.

Miasto chciało przeprowadzić inwestycję za 106 mln złotych, a najtańsza oferta złożona w przetargu opiewała na prawie 135 milionów złotych. Ponieważ miasto nie ma dodatkowych środków, by pokryć różnicę w cenie, zdecydowano się na unieważnienie przetargu.

Jak wyjaśniają urzędnicy, sytuację komplikuje ogólna sytuacja gospodarcza na świecie związana chociażby z wojną w Ukrainie, problemami z dostawami i rosnącymi cenami towarów. - Sytuacji nie ułatwiła również trwająca ponad dwa lata pandemia i wydłużenie czasu wydania decyzji środowiskowej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ) w listopadzie 2021 roku. Otrzymanie decyzji środowiskowej po ok. 3 latach od złożenia przez Miasto wniosku spowodowało przesunięcia w uruchomieniu procedury przetargowej na wybór wykonawcy robót dla II etapu Programu Centrum. Nawet, gdyby Miasto zdecydowało się na rozstrzygnięcie postępowania, wciąż nie byłoby pewności, że inwestycja zakończy się w 2023 roku, co mogłoby skutkować utratą dofinansowania - tłumaczą.

Co dalej? - By zachować dofinansowanie, przenieść je na inne inwestycje i umożliwić realizację budowy tramwaju w ul. Ratajczaka w kolejnej perspektywie unijnej, podjęto rozmowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Miasto chce, by budowa trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka była fazowana. - Fazowanie inwestycji obejmować będzie w pierwszej kolejności realizację ul. Ratajczaka od ulic 27 Grudnia do ul. św. Marcina wraz ze skrzyżowaniem św. Marcina-Ratajczaka i ułożenie szyn. Pozostała część, w stronę Wildy, wykonana zostanie w nowej perspektywie unijnej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro