Reklama
Reklama

Borys Budka na Rynku w Lesznie krytykował PiS. "Traktują Polskę jak prywatny folwark"

Warszawa, 25.02.2022. Przewodniczący KP KO Borys Budka przed rozpoczęciem nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu Krajowego Koalicji Obywatelskiej przed siedzibą Centrum Konferencyjnego Foksal w Warszawie, | fot. Paweł Supernak/PAP

Przyjazd Borysa Budki, przedstawiciela PO, był związany z akcją "1000 spotkań w terenie", którą zainicjował Donald Tusk.

Jak podaje leszno24.pl, podczas briefingu prasowego w Lesznie Borys Budka zabrał głos w sprawie wydarzenia, które miało miejsce w tym samym czasie w leszczyńskiej delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Poseł PiS Jan Dziedziczak oraz podsekretarz stanu wręczali władzom gmin promesy na fundusze z drugiej edycji "Polskiego Ładu". Mianowicie Borys Budka powiedział, że jest w Lesznie specjalnie o tej samej godzinie, co poseł PiS, żeby pokazać czym różni się Polska PiS-u od Polski obywatelskiej.

- Przyjeżdża dziś do Leszna poseł rządzącej partii i wręcza samorządowcom czeki z konkretnymi kwotami. Właśnie tak PiS traktuje Polskę - jak prywatny folwark. Posłowie partii rządzącej, niczym partyjni kacykowie za komuny, zachowują się, jakby budżet państwa był ich prywatną własnością - powiedział Budka i dodał, że często nie ma racjonalnego sposobu dzielenia tych pieniędzy. Stwierdził, że PiS kieruje się uznaniowością. Zasugerował, że pieniądze otrzymują włodarze zaprzyjaźnieni z rządzącą partią.

Leszno24.pl przypomniało na swoich łamach, że Leszno od "Polskiego Ładu" otrzyma 20 milionów złotych na remont szkoły podstawowej oraz na utworzenie Leszczyńskiego Centrum Nauki wraz z modernizacją bursy. Miasto nie otrzymało jednak pieniędzy na modernizację Pływalni Akwawit.

Dziennikarze leszczyńskiego portalu zapytali Borysa Budkę, czy miasto mogłoby otrzymać dofinansowanie na basen z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, gdzie rządzi Platforma Obywatelska w koalicji z PSL. - Ja tym się różnię od Kaczyńskiego lub posłów PiS z Warszawy, że nie narzucam niczego samorządom, nie narzucam im, jak mają dzielić pieniądze. Jest Pan poseł Grzegorz Rusiecki tutaj na miejscu, są radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, więc trzeba o tym rozmawiać. Pan prezydent Leszna powinien o tym rozmawiać z radnymi wojewódzkimi - miał odpowiedzieć Borys Budka.

Po konferencji prasowej na Rynku lider PO pojechał na spotkanie z mieszkańcami gminy Wijewo. Wieczorem był również w Ostrowie Wielkopolskim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
20.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro