Reklama

Nawet 5000 zł kary za brak zgłoszenia źródła ogrzewania domu. Termin mija w czerwcu

Smog w Poznaniu | fot. Czytelnik
Smog w Poznaniu | fot. Czytelnik

Właściciele i zarządy nieruchomości mieli rok na dopełnienie formalności, ale wielu wciąż tego nie zrobiło.

1 lipca 2021 roku uruchomiono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Ma zbierać informacje o źródłach ogrzewania budynków, które mają ułatwić wymianę pieców. Uruchomienie ewidencji wiąże się z tym, że każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację, w której wyjaśnia w jaki sposób ogrzewa obiekt.

Na złożenie takiej deklaracji jest rok - czas upływa wraz z końcem czerwca. Według danych gethome.pl, w Polsce znajduje się 6,2 mln budynków mieszkalnych. Tymczasem Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał, że dotychczas złożono 4,2 mln deklaracji. Oznacza to, że właściciele / zarządcy 2 milionów budynków jeszcze nie wypełnili obowiązku. Kara może być surowa. To kara grzywny w wysokości 500 złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet 5000 złotych.

Deklarację można złożyć przez internet (TUTAJ) lub osobiście. W Poznaniu przyjmuje je Poznańskie Centrum Świadczeń. Co istotne, deklaracji nie muszą składać najemcy, a także mieszkańcy bloków (chyba że w ich lokalu są indywidualne źródła ciepła jak np. kominek). W przypadku nowych budynków, czas na złożenie deklaracji to 14 dni.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.72 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro