Reklama
Reklama

Ciepło z odlewni Volkswagena trafi do miejskiej sieci i ogrzeje tysiące mieszkań w Poznaniu

fot. Volkswagen Poznań
fot. Volkswagen Poznań

To drugi etap projektu prowadzonego od kilku lat.

Pierwszy etap zapoczątkowano 5 lat temu. Wówczas odlewnia Volkswagen Poznań zaczęła odzyskiwać ciepło powstające przy pracy sprężarek i zaczęła przekazywać je do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ramach drugiego etapu ciepło ma być odzyskiwane z wytapialni aluminium. Inwestycja pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Poznaniu, zredukowanie występowania wysp ciepła, a także skierowanie prawie 16 000 Megawatogodzin energii cieplnej rocznie do ogrzewania budynków znajdujących się w sąsiedztwie.

- Aluminium, z którego wytwarzane są komponenty do produkcji aut topione jest w piecach gazowych. Podczas procesu wytapiania powstają znaczne ilości ciepła, które nie było wcześniej wykorzystywane i trafiało bezpośrednio do atmosfery. Ciepło to jest kierowane do wymiennika, gdzie ogrzewa wodę. Przez kolejny wymiennik jest przekazywane do instalacji ciepłowniczej firmy Veolia Energia Poznań. Montaż instalacji do odzysku ciepła z pieców odlewniczych rozpoczął się w Odlewni Volkswagen Poznań na przełomie III i IV kw. 2021 r. W tej chwili instalacja pracuje na jednym z pieców. Jeszcze w czerwcu 2022 r. ruszy na drugim, a na kolejnych dwóch do końca tego roku. W sumie, ciepło odzyskiwane będzie z czterech pieców odlewniczych - podaje Volkwagen Poznań.

Dokąd trafiać będzie ciepło? Popłynie do w sumie 4500 mieszkań w 45 budynkach wielorodzinnych znajdujących się na Górczynie m.in. przy ulicach Głogowskiej, Góreckiej, Kolejowej, Krauthofera. Z takiego ogrzewania korzystać też będą centrum handlowe i zakład gospodarki odpadami. Pozwoli to na wyemitowanie przez poznańską elektrociepłownię Karolin o 2440 ton CO2 mniej i zużycie o 3200 ton węgla mniej rocznie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
12.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro