Reklama
Reklama

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie zanieczyszczenia Jeziora Kierskiego. Mowa o zanieczyszczeniu "w znacznych rozmiarach"

fot. Gospodarstwo Rybackie Jezioro Kiekrz FB
fot. Gospodarstwo Rybackie Jezioro Kiekrz FB

Temat ciągnie się od około roku.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na niewłaściwym unieszkodliwianiu ścieków skutkującym zanieczyszczeniem środowiska w znacznych rozmiarach. Zawiadomienie złożyli radca prawny Beata Strzyżowska oraz adwokat Przemysław Nowaczyk.

Dziś Radio Poznań podaje, że poznańska prokuratura otrzymała zawiadomienie i wszczęła śledztwo w tej sprawie. Chodzi o zanieczyszczenie w znacznych rozmiarach, a więc takie, które może zagrażać życiu człowieka, obniżyć jakość wody i doprowadzić do strat w faunie i florze. Z relacji prokuratury wynika, że na ten moment ustalono, że związek z zanieczyszczeniem może mieć oczyszczalnia ścieków w Tarnowie Podgórnym.

O zanieczyszczeniu jeziora piszemy od dłuższego czasu. Sprawą zajmuje się m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W ubiegłym roku inspektorzy badali sprawę i m.in. pojawili się w oczyszczalni ścieków w Tarnowie Podgórnym. Stwierdzono wówczas, że spółka Tarnowska Gospodarka Komunalna TP-KOM przyczyniła się do zanieczyszczenia Kanału Przybrodzkiego, rowu SK-63 i Samicy Pamiątkowskiej w wyniku odprowadzania z oczyszczalni nieodpowiednio oczyszczonych ścieków. Dodano, że w styczniu 2022 roku sąd uznał przedstawiciela TP-KOM winnym popełnienia wykroczenia i wymierzył mu karę grzywny.

WIOŚ zobowiązał spółkę do usunięcia nieprawidłowości oraz wystąpił do Wód Polskich o cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego udzielonego spółce na odprowadzanie ścieków z oczyszczalni ścieków w Tarnowie Podgórnym. Wody Polskie odmówiły. WIOŚ odwołał się od tej decyzji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
32.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro