Poznań przoduje w zakresie nowoczesnych technologii
Poznańscy naukowcy z Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego mają do dyspozycji nowe pomieszczenia i najnowocześniejsze laboratoria, a przy ul. Głogowskiej rozpoczęło działalność Centrum Technologii Kreacyjnych, czyli eN Studios. Co łączy te miejsca? Solidna dotacja unijna na ich powstanie.
Oba miejsca wyróżniają się swoim technologicznym zaawansowaniem nie tylko w Wielkopolsce, ale w skali całego kraju. Uczelnie mogły zainwestować w takie obiekty, dzięki 37 mln zł dotacji unijnej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Collegium Pharmaceuticum
Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej działające w ramach Collegium Pharmaceuticum to ponad 2,5 tys. m2 przestrzeni z wyposażeniem. W sumie siedem laboratoriów uczelni oraz jedno przeznaczone do wynajmu komercyjnego. Badania prowadzone są w laboratorium analityki i zaawansowanej analizy fizykochemicznej, laboratorium dostępności farmaceutycznej, laboratorium mikrobiologiczne, laboratorium fitochemiczne z pracownią analityki skóry, laboratorium syntezy i zaawansowanych procesów technologicznych oraz laboratorium inżynierii genetycznej i hodowli komórkowej. Tu naukowcy opracowują technologie, które potem będą mogły być wykorzystywane przy produkcji leków. Znacząca część badań dotyczy najistotniejszych problemów medycznych, czyli walki z nowotworami, zarówno w zakresie oceny reakcji komórek, jak i modyfikowania prowadzonej terapii lekowej. Przy wykorzystaniu 20 mln złotych ze środków unijnych powstały również powierzchnie wykładowe udostępnione dla studentów pięciu kierunków oraz ogród, w którym będzie można zapoznać się ze 100 gatunkami roślin.
Nowy superbohater powstanie w Poznaniu?
Collegium Da Vinci wykorzystując 17 mln zł unijnej dotacji powołało do życia Centrum Technologii Kreacyjnych czyli eN Studios. Miejsce, w którym producenci gier komputerowych czy filmów o superbohaterach mają wszystkie narzędzia pozwalające na produkcję. Oznacza to 300 m2 powierzchni studia do motion capture ze sprzętem potrzebnym do skanowania przedmiotów czy produkcji VR, technologii przechwytywania ruchu, 90-metrowe studio nagrań, 120-metrowe studio fotograficzne z cykloramą. Prócz studiów i najnowocześniejszego sprzętu, najemcy mogą skorzystać z przestrzeni biurowej, coworkingowej. To miejsce, które jest dedykowane wszystkim działającym w branży kreatywnej, związanej z produkcją audio czy wideo, opartej na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych.
To, co zarejestrowała nasza kamera w tych niezwykłych miejscach można zobaczyć w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 82).