Reklama
Reklama

Jeździsz starym autem? Zapłacisz nowy podatek

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Arek
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Arek

Nowy podatek ma sprawić, że w Polsce rejestrowanych będzie mniej aut zatruwających środowisko.

Zapis o wprowadzeniu nowego podatku pojawił się w Krajowym Planie Odbudowy, który został już zaakceptowany przez Unię Europejską. Wiadomo jedynie, że w najbliższych latach osoby chcące zarejestrować starsze auto będą musiały zapłacić większą opłatę rejestracyjną. Ma być uzależniona od poziomu emisji CO2. Następnie planowane jest wprowadzenie podatku od użytkowania takiego auta.

Konkrety nie są jeszcze znane, ale eksperci są zgodni - wprowadzenie dodatkowych opłat jest konieczne, bo dziś Polska ma najniższe podatki od osobówek na kontynencie. A to sprawia, że do naszego kraju trafia mnóstwo starych pojazdów niekorzystnie wpływających na środowisko. Nad tematem pochyliła się Rzeczpospolita. Zdaniem ekspertów nowy podatek powinien dawać bonusy osobom posiadającym auta przyjazne środowisku, a równocześnie powinien obciążać posiadaczy aut, które środowisku szkodzą.

Już jednak wiadomo, że bez problemów się nie obędzie. Statystyczne polskie auto ma bowiem kilkanaście lat. Wielu Polaków nie stać na to, by kupić nowe, ekologiczne auto, a wysoki podatek od starego samochodu doprowadziłby do wykluczenia komunikacyjnego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
17.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro