Reklama
Reklama

Ponad 1,6 mln zł na wielkopolskie zabytki

Bazylika Świętogórska | fot. UMWW Poznań
Bazylika Świętogórska | fot. UMWW Poznań

Nagrobek Generała Józefa Wybickiego, najstarsze polichromie w Wielkopolsce, pomnik historii na Świętej Górze, zespół dworsko-parkowy w miejscowości Bagdad - to tylko część zabytków z dofinansowaniem.

Poniedziałkową decyzją Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dotacje trafią do 55 podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 1 410 000 zł. 7 podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych otrzyma wsparcie o wartości 220 000 zł.

Przeznaczamy 1,63 mln zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie naszego regionu. Wsparcie obejmuje 62 obiekty - poinformował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Beneficjentem Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest między innymi pomnik historii - Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, która otrzymała wsparcie na V etap konserwacji prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej. Dzięki dofinansowaniu zrealizowane będzie też zadanie pn. "Przywrócenie dawnej świetności zespołowi dworsko-parkowemu, spuściźnie po rodzinie Chłapowskich w miejscowości Bagdad". Wesprzemy ponadto rewitalizację "Kasyna Wojskowego" w Ostrowie Wielkopolskim na cele oświatowe, z przywróceniem utraconych historycznych wartości obiektu. Zakończy się remont konserwatorski elewacji Kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w Poznaniu w Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu (XV w.) - informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

W Graboszewie zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie przy polichromii ściany wschodniej i przyległych fragmentów ścian północnej i południowej prezbiterium kościoła pw. św. Małgorzaty, gdzie podczas ostatnich prac zostały odkryte malowidła datowane wstępnie na II połowę XIV wieku. To okres, kiedy świątynia powstała. Są to zatem jedne z najstarszych zachowanych polichromii w Wielkopolsce. Dzięki naszemu dofinansowaniu zostanie przeprowadzona również renowacja nagrobka gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy, a także kontynuacja prac konserwatorskich - X etap przy polichromiach ściennych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Śremie oraz modernizacja dachu zabytkowego budynku spichlerza z II poł. XIX w. we Wronkach - dodaje rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro