Reklama
Reklama

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w przyszłym tygodniu. Stopy znowu wzrosną?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com

Eksperci nie mają złudzeń.

Inflacja w maju osiągnęła 13,9 procent. To o 1,5 procent więcej niż w kwietniu. Analitycy już teraz prognozują, że RPP w przyszłym tygodniu zdecyduje się na znaczne podniesienie stóp procentowych. Oznaczać to może nawet 1-procentowy wzrost. Dziś stopa referencyjna to 5,25%.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Jak podaje money.pl, specjaliści z BNP Paribas wyliczyli, że 1-procentowa podwyżka stóp będzie oznaczać zwiększenie kwoty obsługi długu polskich gospodarstw domowych o około 7 miliardów złotych. To pieniądze, które trafiają do sektora bankowego.

Podniesienie stóp o 1 procent to najczarniejszy, ale też bardzo realny scenariusz. Są eksperci, którzy zakładają podwyżkę rzędu 0,5 - 0,75 procent. Morgan Stanley prognozuj, że dopiero jesienią osiągniemy szczyt ze stopami na poziomie 7 procent.

Podniesienie stóp procentowych to zła informacja dla osób spłacających kredyty. Raty zaciągniętych zobowiązań od miesięcy nieustannie rosną.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
5.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro