Reklama
Reklama

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w przyszłym tygodniu. Stopy znowu wzrosną?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com

Eksperci nie mają złudzeń.

Inflacja w maju osiągnęła 13,9 procent. To o 1,5 procent więcej niż w kwietniu. Analitycy już teraz prognozują, że RPP w przyszłym tygodniu zdecyduje się na znaczne podniesienie stóp procentowych. Oznaczać to może nawet 1-procentowy wzrost. Dziś stopa referencyjna to 5,25%.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak podaje money.pl, specjaliści z BNP Paribas wyliczyli, że 1-procentowa podwyżka stóp będzie oznaczać zwiększenie kwoty obsługi długu polskich gospodarstw domowych o około 7 miliardów złotych. To pieniądze, które trafiają do sektora bankowego.

Podniesienie stóp o 1 procent to najczarniejszy, ale też bardzo realny scenariusz. Są eksperci, którzy zakładają podwyżkę rzędu 0,5 - 0,75 procent. Morgan Stanley prognozuj, że dopiero jesienią osiągniemy szczyt ze stopami na poziomie 7 procent.

Podniesienie stóp procentowych to zła informacja dla osób spłacających kredyty. Raty zaciągniętych zobowiązań od miesięcy nieustannie rosną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
56.53 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro