Reklama

Dwa podpoznańskie dworce otwarte po przebudowie

Dworzec w Pobiedziskach | fot. PKP PLK
Dworzec w Pobiedziskach | fot. PKP PLK

Pasażerowie mogą już korzystać z obiektów w Kobylnicy i Pobiedziskach.

Zabytkowe budynki były modernizowane przez 2 lata w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. W Pobiedziskach budynek dworca doczekał się odnowienia ceglanej elewacji, a także nowych, odtworzonych na wzór historycznych, okien i drzwi. - Na elewacji dworca pojawiły się również nowe, podświetlane szyldy z nazwą stacji, napis dworzec kolejowy oraz oprawy oświetleniowe, które nocą światłem podkreślają bryłę obiektu - podaje PKP PLK. W obiekcie znalazła się poczekalnia z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów. Jest tu też toaleta, kasy biletowe, a na piętrze powstać ma biblioteka.

- W Kobylnicy renowację przeszła elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. Odzyskała ona jasny kolor, które pasuje do odtworzonej na wzór historycznej zielonej stolarki okiennej i drzwiowej oraz ciemnego poszycia dachowego. Na elewacji z detali warto wspomnieć o podświetlanych szyldach z nazwą dworca (od strony peronów) oraz napisie dworzec kolejowy (od strony miasta). Budynek zyskał również nową iluminację nocną podkreślającą jego bryłę - dodaje. I tutaj w środku stworzono poczekalnię, toalety, a dodatkowo w obiekcie są też punkt pocztowy i świetlica wiejska.

W przypadku dwóch dworców postawiono na rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. - Wyeliminowano bariery architektoniczne oraz pojawiły się na nich usprawnienie taki jak na przykład: ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille'a, windy czy kontrastowa kolorystyka wnętrz. Do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej dostosowano również dworcowe toalety.

Przebudowa dworca w Pobiedziskach kosztowała prawie 7 mln złotych, a w Kobylnicy prawie 6 mln złotych. Wykonawcą była firma Agrobex.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro