Reklama
Reklama

Ludzie wciąż składają skargi na kontenery. Bez zgody zarządcy można zapłacić słoną karę

fot. ZDM w Poznaniu
fot. ZDM w Poznaniu

Do Zarządcy Dróg Miejskich wpływają zgłoszenia dotyczące kontenerów na poremontowe odpady.

ZDM podpowiada, jakie wymogi trzeba spełnić, aby kontener mógł stać legalnie przed budynkiem, w którym trwa remont.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

- Na postawienie kontenera w pasie drogowym osoba lub firma prowadząca remont musi uzyskać zgodę od zarządcy terenu. Jeśli teren znajduje się w administracji ZDM, to o taką zgodę należy do nas wystąpić. W tym celu należy złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego i ponieść opłaty określone przez radę miasta. Ich wysokość zależy od rodzaju zajmowanej powierzchni i czasu postoju kontenera - poinformował Krzysztof Olejniczak dyrektor ZDM.

W przypadku, gdy osoba nie dopełni formalności i bez formalnej zgody postawi kontener przed budynkiem może zapłacić nawet dziesięciokrotność dziennej stawki za zajęty pas drogowy.

Istotne jest również miejsce, w którym można zostawić kontener na odpady poremontowe. ZDM wymienia; jezdnię, chodnik czy pobocze przy spełnieniu odpowiednich wymogów: na jezdni, jeśli nie ma na niej wyznaczonych miejsc postojowych, to należy opracować tymczasową organizację ruchu (na czas postawienia kontenera), uzyskać jej zatwierdzenie przez Miejskiego Inżyniera Ruchu (MIR) i następnie przedstawić ją zarządcy drogi. Na miejscu postojowym, można postawić kontener na wyznaczonym miejscu parkingowym. Nie wolno go jednak stawiać na miejscach zastrzeżonych, czyli tzw. kopertach. Na chodniku, jeśli nie ma pozostawionego 1,5 m przejścia dla pieszych konieczne jest także opracowanie i zatwierdzenie przez MIR projektu tymczasowej organizacji ruchu.

Opłaty za ustawienie kontenera to od 3 do maksymalnie 10 zł za metr kwadratowy za dzień. Za niedopełnienie tego obowiązku naliczona jest kara finansowa dziesięciokrotnie wyższa niż zwykła stawka, a więc nawet 100 zł za każdy zajęty metr kwadratowy na dzień. Dodatkowo w przypadku, gdy lokalizacja zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, można narazić się na odpowiedzialność karną.

Tylko w zeszłym roku strażnicy miejscy odnotowali 117 nieprawidłowości dotyczące kontenerów na odpady poremontowe.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
28.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro