Reklama
Reklama

Poznań z największym wzrostem cen mieszkań w kraju. W rok podrożały o 30 procent!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Stephen Gibson/freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Stephen Gibson/freeimages.com

Dla tych, którzy chcą sprzedać, to świetna wiadomość.

W zdecydowanie gorszej sytuacji są jednak osoby, które mieszkanie chciałyby obecnie kupić. O sprawie pisze Gazeta Wyborcza. Jeszcze na początku 2021 roku Polacy chętnie kupowali nieruchomości na kredyt. Wydawało się to rozwiązanie korzystne przy tak niskich stopach procentowych. Od miesięcy jednak sytuacja diametralnie się zmienia. Mierzymy się z rosnącą inflacją, a dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej nieustannie podnosi stopy procentowe sprawiając, że Polacy płacą coraz wyższe raty zaciągniętych kredytów, i generalnie coraz mniej osób w ogóle nowy kredyt może dostać. Nie powinno więc nikogo dziwić, że obecnie kredytów hipotecznych udziela się zdecydowanie mniej.

Z danych GW wynika, że w Poznaniu w pierwszym kwartale 2022 roku pomimo rosnących stóp procentowych sprzedano 1375 mieszkań. To o 82 mniej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego. Jest to stosunkowo niewielki spadek w stosunku do innych dużych polskich miastach. Chociażby w Warszawie w tych okresach sprzedawano odpowiednio 3321 mieszkań (I kwartał 2022) i 5975 mieszkań (I kwartał 2021).

Gdzie jest najdrożej? Od lat numerem jeden jest Warszawa, gdzie połowa ofert to mieszkania droższe niż 12 tysięcy zł za metr. Ale to w Poznaniu odnotowano największy procentowy wzrost cen. Średnia cena metra z poziomu niespełna 7,7 tysiąca zł rok temu skoczyła do ponad 10 tysięcy zł za metr w marcu 2022 roku. W ciągu roku odnotowano zatem wzrost o 30 procent.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
6.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro