Reklama

Kolejka Maltanka kończy 50 lat! Będzie festyn i pokaz "Światło, dźwięk i para"

fot. MPK Poznań
fot. MPK Poznań

Maltankę uruchomiono 21 lipca 1972 roku, ale urodziny obchodzić będzie w czerwcu.

Konkretnie 18 czerwca, a więc w długi czerwcowy weekend, odbędą się obchody 50-lecia kolejki Maltanka. - Na sobotę, 18 czerwca, zaplanowany jest rekreacyjny festyn rodzinny z mnóstwem atrakcji, a w godzinach wieczornych - pokaz pojazdów wąskotorowych należących do MPK Poznań oraz naszych Przyjaciół - mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. - Jestem przekonany, że to wydarzenie, także z uwagi na możliwość zobaczenia unikalnych w skali kraju pojazdów wąskotorowych oraz zapowiadany udział pojazdów innych przewoźników, przyciągnie wielu młodszych i starszych miłośników kolei wąskotorowych z całego regionu.

Już wiadomo, że festyn odbywać się będzie w godzinach 12.00 - 17.00. Wśród atrakcji będzie możliwość przejechania się drezyną, mobilne planetarium, konkursy z nagrodami. Nie zabraknie wystawy zbiorów związanych z dawną techniką kolejową. Pokaz taboru wąskotorowego zaplanowano na 22.00. - Zobaczymy m.in. parowozy: Borsig Bn2t z Maltanki, Lowa 26004 z Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu, czekamy na potwierdzenie przyjazdu parowozu HF 2257 z 1918 roku, będącego własnością Parkeisenbahn Cottbus - zaprzyjaźnionej kolei parkowej z Cottbus w Niemczech. Nie zabraknie także pojazdów spalinowych: zaczynając od legendarnego "ryjka", który w tym roku obchodzi 90. urodziny i wraca na Maltankę po wieloletnim postoju, poprzez lokomotywę WLs50 nr 100 pamiętającą Kolej Harcerską na Dębinie, kończąc na przemysłowej lokomotywie spalinowej typu GLs30 z Białośliwia - wymienia MPK.

18 czerwca od 10.00 do 19.00 będzie można przejechać się Maltanką, ale nie tylko poznańskimi wagonami. - Pasażerowie będą mieli możliwość przejażdżki m.in. wagonami Żnińskiej Kolei Wąskotorowej oraz wagonami z TWKP z Białośliwia. Udostępniona zostanie także odnowiona "kowbojka", czyli wagon Bxhi 00300014 254-1 - dodaje. MPK już deklaruje, że kursy dodatkowymi wagonami odbywać się będą przez cały długi weekend. Bliżej wydarzenia udostępniony zostanie szczegółowy harmonogram.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
42.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro