Konińska elektrownia z Polsatem zaprezentowali pierwszy polski autobus wodorowy
Nie będzie produkowany w Wielkopolsce.
Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin wraz z Grupą Polsat Plus zaprezentowały pierwszy polski autobus wodorowy. Prezentacja odbyła się w poniedziałek. Autobus nosi nazwę NesoBus, a NESO to skrót od nie emituje spalin i oczyszcza. - Pobierane powietrze musi być w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało czysty tlen. Wówczas tlen łączy się z wodorem i powstaje energia, która napędza silnik elektryczny - podają twórcy pojazdu.
NesoBus ma 450 kilometrów zasięgu przy zużyciu wodoru na poziomie 8 kg na 100 kilometrów. Tankowanie trwa zaledwie kwadrans. W autobusie znajduje się 37 miejsc siedzących, a łącznie do pojazdu wejdzie 93 pasażerów. Autobus jest zbudowany modułowo, a dzięki temu konstruktorzy zapowiadają, że mogą go dostosować do wymagań konkretnych miast.
Autobus jest już po intensywnych testach, dostał też europejską homologację. Nie będzie produkowany w Wielkopolsce, a w Świdniku. Planuje się, że rocznie może powstać nawet ponad 100 autobusów. Produkcja ma ruszyć w przyszłym roku.