Reklama

Nadolnik: wiadomo, ile mieszkańcy mają zapłacić za parkowanie w "prywatnej" strefie płatnego parkowania pod blokami

fot. WTK
fot. WTK

Wiadomo też, od kiedy opłaty mają być pobierane.

W marcu pisaliśmy o problemie mieszkańców bloków z ulicy Nadolnik. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zapowiedział bowiem, że wprowadzi opłaty za parkowanie w rejonie tej ulicy. Stosowne plakaty pojawiły się na klatkach schodowych budynków. ZKZL tłumaczył nam, że wprowadzenie opłat miałoby zwiększyć rotacyjność aut parkujących w tej lokalizacji, utrzymać porządek w sąsiedztwie oraz zmniejszyć liczbę niewłaściwie zaparkowanych samochodów. Dodatkowo z pieniędzy pokryte byłyby częściowo koszty na bieżące utrzymanie i eksploatację nieruchomości.

ZKZL tłumaczył nam w marcu, że umowa z operatorem parkingu nie została jeszcze podpisana, nie wiadomo więc ile mieliby płacić mieszkańcy, a także od kiedy opłaty byłyby pobierane. Ale mieszkańcy nie mieli zamiaru czekać na konkrety i ogłosili protest. Jasno powiedzieli, że płatnego parkingu nie chcą. Wysłali nawet pisma do zarządcy wyrażając swoje zdanie.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w maju odpowiedział na korespondencję. - ZKZL informuje, iż podtrzymuje dotychczasową decyzję o utworzeniu parkingu przy ulicy Nadolnik - czytamy w dokumencie. Argumenty wciąż są te same - utrzymanie porządku w sąsiedztwie, mniej nieprawidłowo zaparkowanych aut, przeznaczenie uzyskanych środków na pokrycie kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem i eksploatacją nieruchomości.

Wiadomo, ile mieszkańcy mają płacić za parkowanie na "prywatnym" parkingu. ZKZL podjął rozmowy z operatorem i ustalił opłaty na preferencyjnych warunkach - 50 zł za jedno miejsce postojowe miesięcznie. - Każda godzina postoju poza abonamentem będzie kosztować 2 złote. Powyższe ceny dotyczą wszystkich osób zainteresowanych użytkowaniem parkingu - czytamy w piśmie. Cena będzie taka sama, nawet jeśli mieszkaniec zdecyduje się na wykupienie postoju dla 2 lub 3 samochodów (50 zł za jedno auto). - Ceny na rynku komercyjnym wahają się między 100 a 300 zł za miejsce postojowe - dodał ZKZL. I podkreśla, że osoby niepełnosprawne będą mieć wyznaczone bezpłatne miejsca do parkowania.

Wiadomo także, że opłaty za parkowanie zaczną być pobierane w połowie roku, a więc już w najbliższych tygodniach. O dokładnej dacie mieszkańcy zostaną poinformowani poprzez wywieszenie plakatów w budynkach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro