Reklama
Reklama

CBA zatrzymało 4 osoby w związku z wystawianiem nierzetelnych faktur przy modernizacji sieci cieplnej. Wśród zatrzymanych prezes poznańskiej firmy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

Jak podaje CBA, sprawa dotyczy lat 2018-2019 i ma charakter ogólnokrajowy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi śledztwo dotyczące wystawiania faktur nie odzwierciadlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych w związku z realizacją projektów dotyczących modernizacji i rozbudowy sieci cieplnej. - W związku z tą sprawą zatrzymano cztery osoby, które usłyszały już zarzuty w prokuraturze. Wśród zatrzymanych znalazł się przedsiębiorca oraz trzej prezesi spółek z Poznania, Szamotuł i Białogardu. Prokurator zastosował wobec wszystkich wolnościowe środki zapobiegawcze - podaje CBA.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani wystawiali i używali faktur, których łączna wartość przekraczała 10 mln złotych, w których poświadczali nieprawdę co do okoliczności mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej i jej zwrotu w zakresie podatków. - Śledczy oszacowali, że w wyniku działania podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości co najmniej 1,8 mln zł.

- Ustalenia śledczych wskazują ponadto, że prezes poznańskiej spółki działając w celu uzyskania dofinansowania w wysokości ponad 2 mln zł wprowadził w błąd pracowników NFOŚiGW, co do zakresu robót wykonywanych w ramach umowy o dofinansowanie dotyczące Projektu "Modernizacja i rozbudowa Miejskiej Sieci Ciepłowniczej w Szamotułach". Ponadto usiłował wyłudzić ponad 7 mln zł z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju składając wniosek o dofinansowanie projektu. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy świadczy o tym, że wnioskując o dofinansowanie przedłożył poświadczający nieprawdę dokument, w postaci rachunku zysków i strat spółki, wprowadzając w błąd pracowników ministerstwa co do sytuacji finansowej spółki. Podejrzany nie osiągnął zamierzonego celu z uwagi na ujawnione przez funkcjonariuszy CBA w Poznaniu nieprawidłowości w zakresie dokumentacji spółki, wstrzymanie wypłaty dofinansowania oraz wszczęcie przez prokuraturę śledztwa w tym zakresie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro