Reklama
Reklama

Przyznano Poznańską Nagrodę Literacką

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Laureatem nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej został profesor Stanisław Rosiek.

Wyniki oficjalnie ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę w Centrum Kultury Zamek.

To nagroda, która wrosła już w krajobraz Poznania, naszego uniwersytetu, krajobraz maja i wydarzeń organizowanych w CK Zamek - mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Odgrywa niezwykle ważną rolę, bo przypomina nam, jak ważna jest literatura. Obchodzimy w tym roku dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Rok obwołany rokiem romantyzmu polskiego przypomina nam o niezwykle ważnych funkcjach literatury: jak ważną rolę odgrywa w czasach trudnych, niespokojnych. Jak istotne jest jej przesłanie i jak ważną rolę ma słowo, które może zmieniać rzeczywistość. Może być narzędziem manipulacji i może być nośnikiem dobra - dodaje.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.

Ostatnimi czasy dyskutuje się o roli nagród literackich: po co się je przyznaje, jaki jest ich sens i komu służą - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Z jednej strony stoi za nimi troska o rzetelność obrad, sprawiedliwość werdyktu, a być może i o zasadność wydawania publicznych pieniędzy. Jednak z drugiej strony pobrzmiewa w tych pytaniach obawa, że literatura nie zasługuje już na laury. Po co więc Poznańska Nagroda Literacka? Po pierwsze po to, by rozwijać się mądrze. W Poznaniu wiemy, że nie wystarczy remontować nawierzchni placów i ulic - choć to bardzo ważne - czy budować nowych linii tramwajowych, choć to niewątpliwie potrzebne. Wiemy jednak, że musimy równie mocno troszczyć się o klimat. W dosłownym i w przenośnym znaczeniu: żeby się nie udusić od złego powietrza, od ciasnoty umysłowej i od groźnej politycznej głupoty. Po drugie: jestem przekonany, że w trosce o oddech literatura jest naszą bezcenną sojuszniczką. Cieszę się, że wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza możemy ją tą nagrodą docenić i wspierać - dodaje.

Zdobywcą Stypendium im. Stanisława Barańczaka została Urszula Honek - autorka książek poetyckich "Sporysz" "Pod wezwaniem" oraz "Zimowanie".

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza jest prof. Stanisław Rosiek, eseista, wydawca i badacz literatury. Od 1977 r. pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro