Reklama
Reklama

Wysoki rating Poznania. "Niestety Fitch nadal wskazuje na ogromne zagrożenie, jakim dla samorządów jest Polski Ład"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. AEROFOTO-KACZMARCZYK

Agencja Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Miasta Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-". To najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Fitch utrzymał również swoją poprzednią opinię - ocena Miasta jest obecnie ograniczona ratingiem Polski. Wobec tego każda zmiana ratingu kraju będzie automatycznie odzwierciedlona w ocenie Poznania. Agencja utrzymała rating Poznania na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym z powodu niepewności, jak wprowadzony "Polski Ład" i zapowiedziane w nim zmiany wpłyną na profil finansowy polskich gmin.

Cieszy mnie utrzymanie wysokiego ratingu Poznania - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. To dowód, że mimo niezależnych od nas trudności Miasto jest bardzo dobrze zarządzane. Niestety Fitch nadal wskazuje na ogromne zagrożenie, jakim dla samorządów jest Polski Ład. Zmiany w podatkach, jakie przygotowuje rząd, boleśnie odcisną się na budżecie Poznania. Spadek dochodów będzie zauważalny i odczujemy go wszyscy - dodaje.

Według Fitch reforma podatkowa źle wpłynie na wielkość dochodów samorządów lokalnych z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewidziane w znowelizowanej ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rozwiązania będą niewystarczające, aby w pełni skompensować spodziewany spadek dochodów z tytułu udziału w dochodach z PIT od 2022 r. Agencja uważa, że gminy będą zmuszone do podjęcia dalszych działań zapobiegawczych, takich jak podwyższenie podatków i opłat lokalnych oraz ograniczenie wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów - podkreślają miejscy urzędnicy.

W swojej ocenie Fitch bierze pod uwagę dobre zarządzanie finansami Miasta, stabilne źródła jego dochodów i stabilną płynność finansową. Agencja podkreśla, że Miasto zapewnia mieszkańcom wysokiej jakości usługi komunalne i dodatkowe, ponad zadania obligatoryjne, oraz fakt, iż w przeciwieństwie do większości polskich miast, Poznań posiada elastyczność w zakresie zwiększania dochodów z opłat za usługi komunalne, czynszów oraz innych opłat. Jednocześnie dochód do dyspozycji gospodarstw domowych w stolicy Wielkopolski jest wyższy od przeciętnego w kraju.

Fitch wskazuje również, że Poznań jest najsilniejszym ekonomicznie regionalnym polskim miastem. Świadczy o tym jeden z najwyższych w kraju poziomów Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca (dwukrotnie przewyższający średnią krajową) oraz jedna z najniższych wśród polskich miejscowości stopa bezrobocia - dodają urzędnicy.

Fitch to jedna z najbardziej znanych i znaczących agencji ratingowych na świecie. Agencja ocenia wiarygodność ponad 100 krajów. Wiarygodność kredytową Poznania ocenia od 2013 r. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych, ale też przyszłych inwestorów, o wypłacalności tego miasta i o jego wiarygodności.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
4.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro