Reklama
Reklama

Masz punkty karne na koncie? Zapłacisz droższe OC

archiwum | fot. Czytelnik

Zmiany mają wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Najpierw, na początku roku, podniesiono wysokość mandatów za łamanie przepisów na polskich drogach. Teraz czeka nas kolejny krok w walce o poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Od połowy czerwca ubezpieczyciele będą mieć dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach kierowców. Na tej podstawie będą decydować o wysokości OC aut.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Sprawie przyjrzała się Rzeczpospolita. Polska Izba Ubezpieczeń zaznacza, że nie ma odgórnych zasad dla wszystkich ubezpieczycieli. Każda z firm będzie podchodzić do sprawy inaczej, ale kierowcy łamiący przepisy muszą się liczyć z tym, że OC ich pojazdów będzie zdecydowanie droższe. Ma to zniechęcić do np. przekraczania prędkości czy wjeżdżania na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zdaniem PIU największe podwyżki grożą za jazdę pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie na pasach i drastyczne przekraczanie prędkości w mieście.

Polska nie jest jedynym krajem, w którym zdecydowano się na takie rozwiązanie. Od lat podobnie jest chociażby w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro