Reklama

Pracownicy magazynu IKEA domagają się podwyżek

Oflagowane auta na jednym z parkingów | fot. NSZZ "Solidarność" IKEA Industry IKEA Retail / FB
Oflagowane auta na jednym z parkingów | fot. NSZZ "Solidarność" IKEA Industry IKEA Retail / FB

29 maja ma się odbyć zgromadzenie publiczne.

Od 14 lutego w zakładzie trwa spór zbiorowy pomiędzy pracownikami i szefostwem IKEA Industry Poland ze Zbąszynia. Pracownicy domagają się podwyżki dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2022 roku - konkretnie chodzi o podniesienie miesięcznej stawki zaszeregowania o 800 złotych. Dodatkowo oczekują wprowadzenia dodatku do wynagrodzenia z tytułu wysługi lat oraz wprowadzenia wolnych niedziel. Zdaniem pracowników tydzień pracy powinien się zaczynać o 6.00 w poniedziałek.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Portal zbaszyn.naszemiasto.pl poprosił o komentarz szefostwo zakładu. Jak podkreśla dyrektor zarządzająca Małgorzata Dobies-Turulska, aktualna strategia wynagradzania została wypracowana w zeszłym roku i podpisano stosowne porozumienie ze związkami zawodowymi. Jak dodaje, rewizja wynagrodzeń jest przeprowadzana każdego roku, a oferta w tym roku jest dostosowana do niestabilnej sytuacji gospodarczej. Zdaniem szefostwa pracownikom zaproponowano podwyżki na poziomie średnio 7 procent (to dwukrotność ubiegłorocznej oferty). - Wszystkie osoby zatrudnione w IKEA Industry Zbąszynek przyjęły naszą ofertę i podpisały aneksy - zapewnia. Wypłacono też wyrównania od stycznia. Dyrektor zapewnia, że jest otwarta na dialog i wierzy, że propozycja zostanie przyjęta.

Związki zawodowe mają nieco inne zdanie i szykują się do zgromadzenia publicznego. To ma się odbyć w najbliższą niedzielę, 29 maja, o 14.30 w Zbąszyniu. Już wcześniej, bo w połowie maja, oflagowano samochody.

W Zbąszynku, Zbąszyniu i Babimoście na granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego funkcjonuje największy na świecie kompleks produkcji mebli. Działa od 1992 roku. Powstaje tu 600 rodzajów mebli IKEA - w tym seria EKET, stoliki LACK czy meble dziecięce STUVA. Pracuje tu w sumie około 3400 osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro