Reklama
Reklama

Huta z Wielkopolski na skraju bankructwa. Przez gigantyczne podwyżki cen gazu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Quino Al / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Quino Al / unsplash.com

Pracę może stracić kilkadziesiąt osób.

Tragiczną sytuację Huty Szkła Gloss w Poniecu w powiecie gostyńskim opisuje portal money.pl. Po podwyżkach cen gazu, który jest niezbędny do pracy huty, zakład ratował się wstrzymywaniem produkcji, ale to nie rozwiązało problemu. Jeszcze jesienią 2021 roku huta funkcjonowała normalnie, z podpisaną umową z PGNiG na 2 lata. Huta wiedziała, że kontrakt za chwilę się skończy i obawiała się nowych stawek za gaz, ale zapewniano ją, że nie ma powodów do obaw.

Okazało się jednak, powody do obaw były. W styczniu zakład dostał nowy cennik zakładający podwyżkę na poziomie 790 procent w stosunku do poprzedniej ceny. Jak tłumaczy prezes huty w rozmowie z money.pl, do jesieni udział cen gazu w koszcie produkcji wynosił 40 procent. Dziś to już 60 procent, co oznacza, że działalność zakładu przestaje być opłacalna.

Huta interweniowała, gdzie mogła. Dostała bowiem ofertę z giełdowymi cenami gazu, choć krajowy gaz, z którego korzysta, nie znajduje się w obrocie giełdowym. Prezes przyznaje, że jeśli cena się nie zmieni, jeszcze w maju będzie musiał ogłosić upadłość. To oznacza bezrobocie dla 80 pracowników i problemy finansowe dla ich rodzin.

PGNiG w odpowiedzi na pytania money.pl wyjaśnia, że nie może oferować ceny paliwa gazowego poniżej poziomów rynkowych. Ministerstwo klimatu nie odpowiedziało jeszcze na przesłane pytania dziennikarzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro