Reklama

Krytyczna sytuacja młodzieży LGBT+ w Polsce. Stonewall organizuje "Bal"

Julia Sobczyńska i Julita Mliczek / ambasadorki akcji | fot. Materiały prasowe
Julia Sobczyńska i Julita Mliczek / ambasadorki akcji | fot. Materiały prasowe

Grupa Stonewall zebrała ponad 500 historii szkolnej dyskryminacji, jakiej doświadczają osoby LGBT+.

Alarmujące dane o kondycji psychicznej młodych osób nie spotykają się z adekwatną reakcją MEN. "Wobec bezczynności rządzących stawiamy na wspólnotę i solidarność" - informuje Grupa Stonewall, która wystartowała z kampanią "Bal" dedykowaną młodzieży LGBT+.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Zgodnie z przedstawionymi wynikami trzy czwarte młodzieży szkolnej LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Większość nastolatków LGBT+ nie ujawnia swojej orientacji i/lub tożsamości płciowej przed nauczycielami.

Trudną sytuację potwierdzają członkowie poznańskiego stowarzyszenia Grupa Stonewall, które zajmuje się m.in. udzielaniem bezpłatnej pomocy psychologicznej osobom LGBT+. To właśnie Grupa Stonewall zebrała kilkaset historii szkolnej dyskryminacji i przemocy.

Zrobiliśmy to po słowach wielkopolskiego kuratora oświaty, który oświadczył, że w poznańskich szkołach nie ma dyskryminacji osób LGBT+. Opublikowaliśmy wtedy prostą ankietę, w której poprosiliśmy osoby LGBT+ o podzielenie się doświadczeniami z polskich szkół. W 24 godziny wypełniło ją ponad 500 osób. Historie były bardzo przejmujące. "Najlżejsze" dotyczyły słownych zaczepek i wyzywania. Najtrudniejsze opowiadały o latach terroru, przemocy fizycznej i seksualnej. Na pytanie o pomoc ze strony nauczycieli osoby najczęściej odpowiadały - nie było jej, lub była nieskuteczna - mówi Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.

Zebrane informacje były inspiracją do startującej kampanii "Bal", której hasło przewodnie brzmi "Jesteśmy dobrzy w byciu razem". Celem akcji jest wzmocnienie nastoletnich osób LGBT+ i wskazanie miejsc, w których można uzyskać profesjonalną pomoc. W tym celu powstała seria filmików, w których dorosłe osoby LGBT+ rozmawiają z sojusznikami. Wśród nich są m.in. modelka Julia Sobczyńska, aktywistka Maja Heban, Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński z VIP Team oraz youtuber Dawid Myśliwiec. W nagraniach ambasadorzy akcji akcji opowiadają o tym, jak wsparcie otoczenia zmieniło ich życie na lepsze.

Oprócz tego powstała specjalna grupa na discordzie, gdzie młode osoby LGBT+ mogą w bezpiecznej, moderowanej przestrzeni wymienić się doświadczeniami. Kulminacją kampanii będzie tytułowy Bal Stonewall online, który odbędzie się 29 maja. Wydarzenie bezpośrednio nawiązuje do popularnej w społeczności LGBT+ kultury ballroomu, która celebruje wspólnotę, różnorodność i dumę - informują organizatorzy akcji.

Na stronie internetowej kampanii można również znaleźć informacje o tym, gdzie szukać wsparcia, jak mądrze działać aktywistycznie czy też jak bezpiecznie dokonać coming outu. Nie wprowadzimy w kilka dni potrzebnych zmian systemowych w szkołach, ale możemy zaoferować młodym osobom chwilę dumy, solidarności i wytchnienia. Zapraszamy na Bal!"
- mówi Mateusz Sulwiński.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
10.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro