Reklama
Reklama

Młode bieliki zostały zaobrączkowane. Umożliwi to śledzenie ich losów

fot. Nadleśnictwo Grodzisk
fot. Nadleśnictwo Grodzisk

To kolejna udana akcja leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nadleśnictwo Grodzisk nie obfituje w zbiorniki wodne, jednak tam, gdzie występuje woda, są i bieliki. Leśnictwo Krzewina jest jednym z dwóch w Nadleśnictwie Grodzisk, posiadające jeziora w swoim zasięgu terytorialnym. Teren sąsiadujący to duży i zwarty kompleks leśny, poprzecinany przez rzekę Dojcę, która wraz ze swoimi dopływami i siecią stawów hodowlanych, tworzy prawie niedostępną enklawę, idealną dla bytowania bielika - informuje Tomasz Maćkowiak, naczelnik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Para bielików pojawia się tu co roku i wyprowadza z gniazda młode. W tym roku także pojawiły się pisklęta, których obrączkowanie przeprowadzili ornitolodzy, z Komitetu Ochrony Orłów przy wsparciu leśników. Grupą naukowców, przewodził dr. hab. inż. Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Podczas obrączkowania dokonuje się pomiaru prawych i lewych skoków, mierzy się też długość skrzydeł, ogona, długość i wysokość dzioba. Określa się również długości szponów oraz masę ciała osobnika. Młode bieliki z Nadleśnictwa Grodzisk ważyły ok 2,5 kg, nadano im imiona Antoni i Stefan. Pamiętajmy, że bieliki są pod ścisłą ochroną, stąd ich gniazdo znajduje się w strefie, do której wstęp mają wyłącznie uprawnione osoby i tylko za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Ocenia się, że obecnie w Polsce żyje ponad 1400 par bielików - informuje dr. hab. inż. Tadeusz Mizera.

Bielik to największy ptak szponiasty naszej części Europy. Nazwa nawiązuje do charakterystycznych białych piór ogona, to jednocześnie symbol godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na terenie RDLP w Poznaniu leśnicy wyznaczyli 103 strefy ochronne dla bielika. To powierzchnia ponad 3600 ha, co odpowiada wielkości ponad 5 tys., boisk piłkarskich lub 2 leśnictw RDLP w Poznaniu. W 2021 roku na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych zaobserwowano 52 pary tych majestatycznych ptaków - informuje dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
19.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro