Reklama
Reklama

Co zobaczyć na Maderze i dlaczego warto się tam wybrać na wczasy?

Madera to jeden z ciekawszych kierunków wakacyjnych, który spełni oczekiwania wielu turystów. Archipelag ten przynależy oficjalnie do Portugalii i zamieszkuje go ok. 250 tysięcy ludzi. Na Maderze jest sporo atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzania, dlatego warto wybrać się tam na urlop.

Charakterystyka Madery

Madera to archipelag składający się z czterech wysp: Madera, Porto Santo, Desertas i Selvagens. Największa jest oczywiście Madera i to właśnie tam leży stolica kraju, czyli Funchal. Archipelag leży bliżej wybrzeża Afryki (685 kilometrów) niż Portugalii (950 kilometrów). Właśnie dlatego klimat na Maderze jest bardzo specyficzny. Temperatury tam są zwykle bardzo przyjemne - ani nie zbyt wysokie, ani niskie. Średnia roczna temperatura to ok. 22,5℃. Tym, którzy obawiają się upałów, od razu warto powiedzieć, że taka średnia wynika z bardzo podobnych temperatur panujących przez cały rok. Oznacza to, że w styczniu średnia to 19,6℃, w maju 21,6℃, a w lipcu 25,4℃a. Dzięki temu pogoda jest bardzo przyjemna. Warto jednak pamiętać o tym, że wyjazd na Maderę w marcu, kwietniu lub maju może wiązać się z brakiem możliwości kąpieli w morzu oraz opadami deszczu. Klimat na wyspie jest odpowiedni do uprawy bananów, trzciny cukrowej i winorośli. Regularnie odbywają się loty na Maderę z Polski, a czas jednego przelotu to ok. 5,5 godziny.

Jakie atrakcje ma do zaoferowania Madera?

Jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu na Maderze są piesze wędrówki wzdłuż lewad, czyli kanałów transportujących wodę. W trakcie takich spacerów można zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki, a także podziwiać piękną przyrodę. Na wyspie rośnie sporo lasów, co nie zaskakuje, ponieważ nazwa "Madeira" pochodzi od słowa "drewno". Kolejną atrakcją jest ogród tropikalny Monte Palace Tropical Gardens, czyli wyjątkowe miejsce dla miłośników przyrody. Na wyspie znajduje się również muzeum Cristiano Ronaldo, ponieważ właśnie tam urodził się słynny piłkarz. Znajdzie się także coś dla miłośników plaż i kąpieli, jednak warto pamiętać, że na wyspach jest stosunkowo niewiele takich miejsc - do szczególnie popularnych należą plaże Seixal oraz Praia de Prainha.

Dlaczego warto wybrać się na Maderę?

Madera ma sporo atrakcji turystycznych i jest idealna na aktywny urlop miłośnika zwiedzania, podziwiania krajobrazów. Można to połączyć z plażowaniem, aby jeszcze ciekawiej spędzić czas. Ta wyspa sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na czymś innym niż typowe plażowanie lub chodzenie po dużych metropoliach i zwiedzanie muzeów. Madera spodoba się także osobom, które lubią Portugalię, ale widziały już sporo i chcą sprawdzić coś zupełnie nowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro