Reklama
Reklama

Kolejne gminy apelują do mieszkańców o racjonalne zużycie wody. Grozi nam susza

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Peggychoucair / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Peggychoucair / pixabay.com

Powstała nawet interaktywna mapa, która pokazuje, gdzie już wystosowano apele lub wprowadzono zakazy podlewania ogródków.

Jedną z gmin, w której zaapelowano do mieszkańców o oszczędzanie wody jest gmina Pobiedziska. - Zwracamy się z ogromną prośbą o racjonalne zużycie wody. Zalecamy podlewanie ogródków oraz napełnianie basenów w godzinach wieczornych i nocnych tj. 22.00 - 05.00. Informujemy, że obowiązuje całkowity zakaz poboru wody z hydrantów do innych celów niż przeciwpożarowych. Naszym celem jest realizacja zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków dla dobra wszystkich Mieszkańców. Potrzebne jest współdziałanie, gdyż tylko mądre i świadome podejście do problemu każdego z nas pozwoli racjonalnie wykorzystać wodę - czytamy w komunikacie wystosowanym przez Zakład Komunalny w Pobiedziskach.

Z podobną prośbą wystąpiono do mieszkańców Godzieszy Wielkich na południu Wielkopolski. - W związku z panującą suszą oraz zwiększającym się rozbiorem wody z wodociągów, Gmina Godziesze Wielkie zwraca się z prośbą do mieszkańców o oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą z sieci wodociągowej, do czasu zmiany sytuacji pogodowej. W szczególności dotyczy to poboru wody do celów innych niż socjalno - bytowe, to jest: podlewania trawników, ogródków i innych terenów rekreacyjnych. Prosimy wszystkich odbiorców o pobór wody tylko do celów bytowych, co pozwoli zapewnić dostawę wody bez ograniczeń dla wszystkich mieszkańców - informuje gmina.

O krok dalej poszedł burmistrz gminy Okonek w powiecie złotowskim. Zdecydował się na wydanie zarządzenia, w którym określa, w jakich godzinach mieszkańcy nie mogą wykorzystywać wody z sieci do podlewania ogródków i napełniania basenów. Pomiędzy 6.00 a 23.00 wodę z gminnej sieci można czerpać tylko do celów bytowych. Zarządzenie będzie obowiązywać do połowy września, a w przypadku złamania zakazu, mieszkańcy mają dostawać upomnienia, a rozważane jest także nakładanie kar. W Okonku problemy z wodą w okresie letnim występują od lat. Na najwyższych piętrach bloków regularnie nie ma tu wody ze względu na zbyt niskie ciśnienie w sieci.

Prowadzący stronę swiatwody.blog przygotowali interaktywną mapę, na której można znaleźć informacje o wprowadzonych ograniczeniach w zużyciu wody lub apelach o ograniczenie. Dostępna jest TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro